Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tainuire/Ascundere status HIV
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tainuire/Ascundere status HIV

Buna ziua! Sper ca am postat in categoria corespunzatoare. Am intalnit un tip pe o aplicatie de socializare pentru persoane gay si dupa ceva discutia am hotarat sa ne cunoastem si am avut si relatii seuxale neprotejate(cateva). Am aflat in urma cu cateva zile ca respectivul este seropozitiv de aproximativ 2 ani si ca e sub tratament, el spunandu-mi ca este nedetectabil. Ce poate face legea in acest caz, ce pedeapsa ii se poate aplica respectivului domn pentru faptul ca a ascuns acest lucru/detaliu? Pot inainta o plangere penala? Multumesc mult! O zi buna!
lolek2020, utilizator
Transmiterea sindromului imunodeficitar dobandit - SIDA - de catre o persoana care stie ca sufera de aceasta boala constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoarea de la 3 la 10 ani conform art. 354 alin. (1) din Codul penal. Acest articol incrimineaza inclusiv tentativa la aceasta infractiune.