Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... locuinte cu pod comun trebuie facuta iesirea din ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

locuinte cu pod comun trebuie facuta iesirea din indiviziune?

curte cu mai mule locinte insiruite cu podul comun,daca unul din locatari doreste sa mansardeze podul, trebuie sa faca iesirea din indiviziune cu ceilalti locatari?.
Ma gandesc ca este vorba de o casa din aia mai veche lunga, impartita pe apartamente cu podul comun, iar toata lumea are o cota parte din acel pod.
Daca este corect ceea ce zic teoretic nu este nevoie de iesire din indiviziune, pentru ca sunteti deja iesit din indiviziune prin apartamentare. Va trebui acord notarial pentru mansardare de la toti coproprietarii condominiuluiui si ulterior recalculare cote parti.
Aceasta solutie propusa se numeste iesire din indiviziune prin intelegere amiabila. Se face concomitent cu documentatia cadastrala a intregii suprafete a podului, urmata de diviziune - inscriere in proprietatea exclusiva a fiecarui coproprietar si intabularea. In momentul in care proprietarul detine actele care atesta ca suprafata podului ce se solicita a fi mansardata ii apartine in totalitate se pot solicita certificatul de urbanism si autorizatia de construire mansarda.
-ELLA-, utilizator
Buna seara,
Locuiesc într-o curte cu opt apartamente.In CF podurile și căile de acces sunt comune. Care este calea de a mansarda?Fac o remarcă ,am schimbat acoperișul deoarece ploua in casa implicit în pod din bugetul familiei.
Vă mulțumesc!