avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare drept folosinta mansarda (cota indiviza )?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare drept folosinta mansarda (cota indiviza )?

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: am achizitionat apartament in Casa P+1+pod + curte.
Sunt propiretarul ap. de la Et. 1 si a cotelor indivize aferente (50%)inclusiv podul care trebuie renovat (ploua inauntru, detetioarea elementelor de sustinere) printr-o investitie semnificativa.
Cel cu care sunt in indiviziune pe partile comune (nici macar nu e specificat pod) nu are bani si nu doreste sa contribuie.
Daca tot investesc banii numai din contributie proprie mi se pare normal sa imi revina mie podul.

Cum sa procedez ? Declaratie notariala ca renunta la cota indiviza aferenta este de ajuns(mentionez ca e posibil ca si curtea sa fie in cota indiviza desi cand am cumparat curtea era separata printr-un gard)?
Caut o solutie pe termen lung ca apoi sa il si pot intabula pe numele meu deoarece imi este frica ca atunci cand o sa il renovez sa ceara folosirea lui ulterioara sau sa interzica folosirea de catre mine a intregii suprafete sau sa emita pretentii de bani. Proprietarul sau mostenitorii.

Multumesc


Cel mai recent răspuns: ceapfa , utilizator 16:32, 1 Septembrie 2010
Puteti face o tranzactie imobiliara (vanzare-cumparare, donatie, etc.) prin act autentic privind cota indiviza in speta.
multumesc pentru raspuns.
pentru a cumpara ceva ce exista in indiviziune nu trebuie intai iesire din indiviziune?
Mentionez ca nu numai podul (sau acoperisul ) e in indiviziune ci si o parte a curtii.
Ambele sunt declarate in acte drept cota indiviza, niciunul nefiind specificat in clar.
cum o sa se faca specificatia ca doar podul din toata cota indiviza e subiectul tranzactiei.
Si la notariat am intampinat nenumarate probleme in acest sens.
Multumesc,

Ultima modificare: Miercuri, 1 Septembrie 2010
ceapfa, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acoperis impexrom impexrom Ma poate ajuta cineva? Locuiesc intr-un imobil cumparat prin legea 112,format din 10 apartamente,6 in corp A cu 4 scari,an constructie 1936 si 5 apartamente ... (vezi toată discuția)
Locuinte cu pod comun trebuie facuta iesirea din indiviziune? qaz741 qaz741 curte cu mai mule locinte insiruite cu podul comun,daca unul din locatari doreste sa mansardeze podul, trebuie sa faca iesirea din indiviziune cu ceilalti ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, mi-a fost restituit in natura un apartament dintr-un ... OanaLuiza OanaLuiza Buna ziua, Mi-a fost restituit in natura un apartament dintr-un imobil nationalizat, celelate 2 apartamente fiind vandute in baza Lg 112. Impreuna cu ... (vezi toată discuția)