Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum sa procedez?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum sa procedez?

Buna seara tuturor. Detin un caine rasa boxer care cmf.oug 55/2002 nu face parte din categoria raselor periculoase.Sunt oprit constant de politia romana cerandu-mi-se sa pun botnita cainelui.Din ce am lecturat oug55/2002 acolo sunt 2 articole, unul care enumera explicit rasele considerate periculoase si unul care face referire la cainii cu potential agresiv,Referitor la cea de a doua categorie am gasit inclusiv o interpretare a Curtii constitutionale care specifica ca : Prin câini agresivi se înțelege:

orice câine care, fără să fie provocat, mușcă sau atacă persoane ori animale domestice în locuri publice sau private;
orice câine care participă la lupte între câini sau care a fost antrenat în acest scop. In umila mea interpretare atata timp cat cainele meu nu musca sau ataca pe nimeni nu sunt obligat sa ii pun botnita. Desi dpmdv legea e clara in acest sens sunt oprit constant de agentii politiei romane si amenintat cu amenda. Spuneti-mi va rog ce as putea face in sensul asta
ionescu99, utilizator