avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Curiozitate
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Curiozitate

Constituția României, Art. 55
(3) Cetăţenii pot fi încorporaţi de la vârsta de 20 de ani şi până la vârsta de 35 de ani, cu excepţia voluntarilor, în condiţiile legii organice.

Excepția confirmă regula ”Cetăţenii nu pot fi încorporaţi înainte de vârsta de 20 de ani și după vârsta de 35 de ani”?

Sunt student anul 1 la drept și am avut o discuție în contradictoriu pe această temă cu un coleg.
Ultima modificare: Vineri, 31 Ianuarie 2020
Zebedeu, utilizator

Alte discuții în legătură

Art 55 constituția româniei prevede apărarea țării persoanele ... Magie1 Magie1 Art 55 Constituția României prevede apărarea țării persoanele de 20-35 poate fii incorporate. Eu am făcut armata am 38 ani pe livret scrie să mă ... (vezi toată discuția)
Noua constitutie vs. legea 46/96(armata obligatorie in prezent) Din cate am inteles e nevoie de o noua lege organica pt. ca armata sa fie obligatorie: ____________________ ARTICOLUL 55 - Apararea tarii (2) Conditiile ... (vezi toată discuția)
Despre stagiul militar. mmihai mmihai Am primit ordin sa ma prezint la centrul Militar. Sunt student, asa ca nu eventualitatea incorporarii ma framanta. Insa stagiul militar obligatoriu mi se pare ... (vezi toată discuția)