Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Curiozitate
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Curiozitate

Constituția României, Art. 55
(3) Cetăţenii pot fi încorporaţi de la vârsta de 20 de ani şi până la vârsta de 35 de ani, cu excepţia voluntarilor, în condiţiile legii organice.

Excepția confirmă regula ”Cetăţenii nu pot fi încorporaţi înainte de vârsta de 20 de ani și după vârsta de 35 de ani”?

Sunt student anul 1 la drept și am avut o discuție în contradictoriu pe această temă cu un coleg.
Zebedeu, utilizator