avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

In ce conditii profesorii pot beneficia de concediu fara plata? Multumesc
Bună ziua! Acel articol privind concediul fără plata de 30 de zile, pentru motive personale, este valabil și în contextul Noii Legi a Educației?


Ultima modificare: Joi, 30 Noiembrie 2023
Alina Livia Chioveanu, utilizator
Contract Colectiv de Munca Invatamant Preuniversitar 2023
Art. 32
(1)Pentru rezolvarea unor situaţii personale, angajaţii au dreptul la concedii fără plată, a căror durată însumată nu poate depăşi 30 de zile lucrătoare pe an calendaristic; aceste concedii nu afectează vechimea în învăţământ.
Va mulțumesc mult!

Cornel Vasile a scris:

Contract Colectiv de Munca Invatamant Preuniversitar 2023
Art. 32
(1)Pentru rezolvarea unor situaţii personale, angajaţii au dreptul la concedii fără plată, a căror durată însumată nu poate depăşi 30 de zile lucrătoare pe an calendaristic; aceste concedii nu afectează vechimea în învăţământ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata invatamant simulink simulink Buna ziua! Sunt titulara in invatamant de 2 ani. Pot sa cer concediu fara plata? (vezi toată discuția)
Buna ziua! sotul meu este profesor, titular in invatamant. doreste ... lupucornelia75 lupucornelia75 Buna ziua! sotul meu este profesor, titular in invatamant. Doreste sa intre in administratie ca si functionar public. Este obligat sa isi dea demisia din ... (vezi toată discuția)
Concediu fără plata învățământ AlinaGeorgiana29 AlinaGeorgiana29 Buna ziua! Lucrez în învățământ de 6 ani cu contract pe perioada nedeterminata și îmi doresc ca începând cu 1 septembrie sa îmi iau concediu fără ... (vezi toată discuția)