Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

In ce conditii profesorii pot beneficia de concediu fara plata? Multumesc
Bună ziua! Acel articol privind concediul fără plata de 30 de zile, pentru motive personale, este valabil și în contextul Noii Legi a Educației?

Alina Livia Chioveanu, utilizator
Contract Colectiv de Munca Invatamant Preuniversitar 2023
Art. 32
(1)Pentru rezolvarea unor situaţii personale, angajaţii au dreptul la concedii fără plată, a căror durată însumată nu poate depăşi 30 de zile lucrătoare pe an calendaristic; aceste concedii nu afectează vechimea în învăţământ.
Va mulțumesc mult!

Cornel Vasile a scris:

Contract Colectiv de Munca Invatamant Preuniversitar 2023
Art. 32
(1)Pentru rezolvarea unor situaţii personale, angajaţii au dreptul la concedii fără plată, a căror durată însumată nu poate depăşi 30 de zile lucrătoare pe an calendaristic; aceste concedii nu afectează vechimea în învăţământ.