Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare pierderi de apa pe beneficiari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare pierderi de apa pe beneficiari

Buna ziua
Am un proces cu asociatia
Expertul a repartizat pierderile de apa pe beneficiari (in mod egal pe apartament).
Toate apartamentele sunt contorizate.
Este corect ?
Perioada luata in calcul este 11/2013-10/2016
Multumesc
lawyer2016, utilizator
Repartizarea pierderilor de apa se stabileste prin hotarare a as de proprietari. Solicitati o copie dupa acea hotarare.

Oricum situatia este veche si probabil ca acum discutam - discutii. Nu stiu, sa vedem ce ne spune autorul topicului.
Dar, parerea mea este ca expertul despre care se face vorbire a stabilit o solutie gresita. In cel mai bun caz ar fi trebuit sa tina cont de prev. Legii 230/2007, asa cum afirma si @latka, insa nu totdeauna solutia aceasta este corecta.
Zic asta deoarece este posibil ca la un moment dat, in scara sa se produca o avarie si iaca o fi Legea- lege, dar repartizarea diferentelor pe persoane nu este corecta de nicio culoare. Apoi, in aceasta perioada este posibil ca anumite diferente in scara au fost determinate de un proprietar (frauda). Daca a fost depistat, se iau masuri si diferentele se repartizeaza faptasului...
Ei, ar mai fi loc de discutii, dar intrebare pentru @lawyer2016: in toata perioada pusa in discutie, cum a procedat asociatia cu aceste diferente?
Am o banuiala ca cheltuielile au fost repartizate de numarul persoanelor care au locuit in condominiu, ceea ce este foarte corect, dar "vine"dl. expert si stabileste altceva ... Acu' noi ce sa mai zicem, este cam tarziu sau mai puteti face vreo contestatie?