Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Amenda STB
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Amenda STB

Buna ziua, astazi am intampinat o situatie cel putin neplacuta in STB. Veneam de la facultate si am luat tramvaiul 41 spre casa. Cand am ajuns pe burduf am platit calatoria prin SMS si tramvaiul a ajuns dupa aproximativ doua minute, insa eu nu primisesem inca mesajul. La urcare mi s-a cerut sa prezint cardul insa le-am explicat ca inca nu am primit mesajul. Langa mine se afla alt tanar in aceeasi situatie ca mine. Mi s-a cerut sa prezint un act de identitate si le-am spus CNP-ul. Dupa, controlorul mi-a comunicat ca in caz in care se demonstreaza ca intr-adevar sistemul STB nu functiona nu voi primi amenda, iar daca problema era de la reteaua mea voi primi amenda acasa in valoare de 500 de lei? Credeti intr-adevar ca voi primi amenda sau era doar sa ma "sperie"? Va multumesc.
Daca nu v-au intocmit proces verbal de contraventie, parerea mea e ca au vrut doar sa va sperie, ei stiu ca sistemul nu functioneaza cum ar trebui.