Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurare de sanatate privata este deductibila fiscal?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurare de sanatate privata este deductibila fiscal?

Buna seara.
Tocmai am incheiat de curand o asigurare de sanatate si accidente cu o firmă privata de asigurări.
Am inteles ca exista legislație conform căreia o parte din rata lunara este suportata de stat...
Din ce mi-a spus consultantul de la firma de asigurări exista posibilitatea ca lunar firma la care lucrez sa vireze din salariu rata catre asigurator minus contributia statului.
Sau, a doua varianta, după 1 an sa depun eu o declaratie cu ratele platite si sa mi se returneze o parte din bani.
As prefera prima varianta, daca este reala, ca sa nu mai stau pe la ghișee.
Va rog sa imi dati mai multe detalii,pentru ca vreau sa vorbesc cu cei de la contabilitatea societatii la care sunt angajat si as vrea sa stiu ce sa le cer.
Multumesc!
cry_mitroi, utilizator
cry_mitroi a scris:

Buna seara.
Tocmai am incheiat de curand o asigurare de sanatate si accidente cu o firmă privata de asigurări.
Am inteles ca exista legislație conform căreia o parte din rata lunara este suportata de stat...
[...]

Nu este asa ceva in legislatia din Romania si, cred, nici in alta parte. Poate nu sunt eu bine informat. De aceea, rugati-l pe agentul cu care ati incheiat asigurarea sa va spuna modul de recuperare de la stat a primelor platite de dumneavoastra.