avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurare de sanatate privata este deductibila fiscal?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurare de sanatate privata este deductibila fiscal?

Buna seara.
Tocmai am incheiat de curand o asigurare de sanatate si accidente cu o firmă privata de asigurări.
Am inteles ca exista legislație conform căreia o parte din rata lunara este suportata de stat...
Din ce mi-a spus consultantul de la firma de asigurări exista posibilitatea ca lunar firma la care lucrez sa vireze din salariu rata catre asigurator minus contributia statului.
Sau, a doua varianta, după 1 an sa depun eu o declaratie cu ratele platite si sa mi se returneze o parte din bani.
As prefera prima varianta, daca este reala, ca sa nu mai stau pe la ghișee.
Va rog sa imi dati mai multe detalii,pentru ca vreau sa vorbesc cu cei de la contabilitatea societatii la care sunt angajat si as vrea sa stiu ce sa le cer.
Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 4 Februarie 2020
cry_mitroi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:57, 4 Februarie 2020
cry_mitroi a scris:

Buna seara.
Tocmai am incheiat de curand o asigurare de sanatate si accidente cu o firmă privata de asigurări.
Am inteles ca exista legislație conform căreia o parte din rata lunara este suportata de stat...
[...]


Nu este asa ceva in legislatia din Romania si, cred, nici in alta parte. Poate nu sunt eu bine informat. De aceea, rugati-l pe agentul cu care ati incheiat asigurarea sa va spuna modul de recuperare de la stat a primelor platite de dumneavoastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dauna totala in cazul autoturismului aflat in leasing LUCk33ro LUCk33ro Ce suma are dreptul sa isi opreasca firma de Leasing de la soc. de asigurari? Ce suma revine utilizatorului? (vezi toată discuția)
Asigurarea in sistemul public de sanatate Caraana Caraana Am o prietena careia i s-a terminat perioada de somaj de 4 luni si nu a mai reusit sa plateasca contributia pt. sanatate.Cum se procedeaza pt. a nu mai ramane ... (vezi toată discuția)