Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU MEDICAL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU MEDICAL

Am o persoana angajata de 3 luni si s-ar putea sa se opereze la coloana ... inainte de a se angaja nu a mai lucrat, dar zice ca a platit cass, cum putem sa verificam si daca a platit ii putem plati CM, in cazul in care se opereaza inainte de a implini 6 luni lucrate?
Buna ziua!
In cazul angajatului dumneavoastra, nu este suficient ca el sa fi platit cass, ci trebuia sa incheie inca un contract de asigurare cu privire la concedii si indemnizatii, (Dreptul la concedii și indemnziații de asigurări sociale de sănătate este condiționat de plata unei contribuții pentru asigurare pentru concedii și indemnziații în cota de 1% aplicată asupra venitului lunar ales înscris în contractul de asigurare, care se face venit la bugetul FNUASS). In cazul in care salariatul are si un astfel de contract de asigurare, va face dovada platii contributiei pt lunile care trebuiesc luate in calcul si poi puteti constitui baza de calcul cm.
Spor in toate!
Multumesc mult de raspuns!