Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lamurire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lamurire

De un an sant presedinte la o asociatie. Avem un proprietar care are o datorie. L am notificat si ne a spus ca din 2014,are apartamentjl scos la licitatie. A fost plecat in strainatate si nu a putut notifica asociatia. Am vorbit cu executorul si ne a spus ca apartamen tul are o datorie de 77000, iar el e scos la 55000 prin urmaare chiar daca castig in instanta, nu are bani sa mi dea. Ce e de facut in acest caz?
Se poate vinde apartamentul si recupara datoria, se pot executa conturile, salariile, alte bunuri ale datornicului pana la recuperarea datoriei...
Ati actionat datornicul in instanta?
Nu ar strica sa discutati toata situatia cu un avocat.
Da, situatia ar trebui analizată cu atentie de avocat.
Asociația ar trebui sa deschida proces pentru ca altfel riscă sa raspunda președintele asociației.
Ar trebui sistate si serviciile aferente.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In conditiile in care executorul judecatoresc a comunicat debitul de recuperat suma obtinuta in urma licitatiei,evident dv ca asociatie de proprietari nu mai aveti cum sa recuperati suma cu titlu de restanta de la executor
Trebuia ca asociatia de proprietari sa demareze procedura de recuperare debite in instanta,sa instituie privilegiu imobiliar si eventual conditionat de statutul celuluilalat creditor,asociatia de proprietar putea recupera debitul
In astfel de executari silite creditorul stat=banca are prioritate
In speta urmeaza sa analizati oportunitatea actionarii in instanta a debitorului dv si eventual daca este solvabil,daca mai are bunuri in evidenta fiscala puteti in baza hotararii definitive a instantei sa recuperati debitul

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

.
Ar trebui sistate si serviciile aferente.

Imi puteti spune si mie de care servicii este vorba si cum se poate face asta legal?