avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 238 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Copil traumatizat la școală
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Copil traumatizat la școală

Bună ziua, am câteva nelămuriri și as dori sa fiu ajutat daca se poate. 1. Copilul meu în luna Octombrie anul trecut a fost bătut de unii colegi, am scos atunci un certificat de la IML, și psihiatrie pentru atacurile de panica repetate de 3-4 ori pe zi, dar nu le-am depus la politie. Au trecut cele 90 de zile și problemele au reapărut, deocamdată în intensitate de 60%, unde mai pot sa ma adresez cu certificatul de la IML după aproape 120 de zile, instanta ar fi ultima soluție dar cred ca nici acolo nu va mai fi luat în calcul.
2. Dacă în clasa exista un grup de whatwapp solicitat de dna diriginta pentru comunicarea temelor iar pe acel grup ceilalți colegi pun poze cu copilul meu însoțit de anumite etichete pe poza gen : chem politia, te spun lui mami, fătălău,.. etc. Știu ca e interzis sa se posteze poza cuiva fără acord-ul sau pe rețelele de socializare. Grupul de whatwapp e considerat cont de socializare, și dacă da unde trebuie sa ma adresez?
3. Am înregistrat audio convorbirea cu conducerea scoli, fără știrea lor. Poate fi aceasta proba la min. învățământului și instanta? Dar filmările în care apar discuțiile de pe grupul de WhatsApp?
În final vreau sa menționez ca am încercat sa vb cu părinții copii-lor respectivi dar nu am ajuns la o înțelegere. Pentru ca părințiior sunt persoane influente din mai multe puncte de vedere, clar nici la conducerea scoli nu am găsit rezolvare. Din contra copilul a primit avertisment ca a chemat politia acum 3 zile la școală când a primit o mare lovitura în cap și a fost strivit între bănci. Alt punct în avertisment e menționat ca a împins banca în colegul din fata, fără a se preciza ca find storci la propriu a încercat sa își facă loc sa iasă dintre bănci. Copilul e în chiclu gimnazial, multumes!

Dacă nu am am ales forumul potrivit va rog sa ma anunțați unde trebuie mutat. Copilu azi nu sa dus la școală și nici nu mai vrea sa se mai ducă, din cauza problemelor. Ultima data i-am promis ca îl voi muta la alta școala dar nu am reușit, în timpul anului e f. greu.
Ultima modificare: Vineri, 7 Februarie 2020
Vali500, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vali500 , utilizator 22:39, 7 Februarie 2020
Faceti sesizări peste sesizări cu nr inregistrare la conducerea școlii,la inspectorat la minister.In cazul uni eventual proces aveti ceva probe pt un eventual proces.Discutiile pe whatsapp pot sa fie folosite ca proba ,înregistrarea audio obținută fără acordul persoanei înregistrate e cu semnul întrebării.Faceti plângere penală daca il mai agresează (mai mult pt a-i intimida putin).Nu ar strica sa mergeți la un av pt o consultație?în cadrul unei discuții față în față se pot discuta mai bine eventualele optiuni.
Mulțumesc frumos pentru răspuns!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Faceti sesizări peste sesizări cu nr inregistrare la conducerea școlii,la inspectorat la minister.In cazul uni eventual proces aveti ceva probe pt un eventual proces.Discutiile pe whatsapp pot sa fie folosite ca proba ,înregistrarea audio obținută fără acordul persoanei înregistrate e cu semnul întrebării.Faceti plângere penală daca il mai agresează (mai mult pt a-i intimida putin).Nu ar strica sa mergeți la un av pt o consultație?în cadrul unei discuții față în față se pot discuta mai bine eventualele optiuni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Învățătoarea fiului meu agresează copiii atât verbal, cât și fizic. unde pot face o plângere penală? marinica71 marinica71 am un baietel in clasa a 4-a si vineri 20.04.2018 d na invatatoare l a batut in cap cu un caiet de 48 f pana acesta s a rupt.pe o fetita a tras o de par iar pe ... (vezi toată discuția)
Un adult poate transmite poze ale copilului meu altui adult, în scopuri jignitoare? Oana Ingrid Oana Ingrid Buna seara . Am o fetita de 14 ani . Este un copil deosebit , olimpic la nivel national . Vrea sa devina medic si isi dedica tot timpul acestui scop . Nu iese ... (vezi toată discuția)
Pagina creata unui minor pe facebook in care este batjocorit ELENA GABRIELA ELENA GABRIELA Va rog sa ma ajutati care-i instante sa ma adreses ...cea civila sau cea penala. Copilului meu in varsta de 13 ani...alti colegi mai mari i-au furat pozele de ... (vezi toată discuția)