Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda staționare interzisă
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda staționare interzisă

Buna,
Am primit o amendă pentru 5 minute de staționare într-o stație de taxi, am coborât sa iau ceva de mâncare de la magazin.
Pot sa fac contestație la un proces verbal pe care l-am semnat?
Cand am primit amenda erau mai multe mașini stationate, fără să primească amenda, iar abtibuld-ul cu staționare interzisă din parbriz a rămas la ei.
Puteți depune plangere contraventionala solicitand anularea procesului verbal.în termen de 15 zile de la primirea procesului verbal. Plângerea se depune la Judecatoria la care este arondat locul faptei.
ing. Ioan Ciobanu
Buna seara,
Am mai cautat ce trebuie sa fac in continuare, dar am o nelămurire, la completarea acestei plângerii imi cere sa scriu articolul si legea, nu sunt sigur daca este bine ceea ce am găsit. Mentionez ca e prima data cand o sa intru într-o judecătoriei. Intrebarea mea este:
Este bine art.31 din legea 2/2001?
Dacă nu este bine asa ce articol si lege ar trebui sa scriu?

Multumesc pentru răspuns!