Forum Discuţii juridice Executare silită Recuperare creanta
Discuție deschisă în Executare silită

Recuperare creanta

Am facturi neachitate de catre o societate din anul 2013.
Am formulat periodic notificari.
Intrebarea mea este daca notificarile mele intrerup sau nu termenul de prescriptie de 3 ani?
george-neagu, moderator
Au existat recunoasteri a datoriei sau plati partial efectuate?
Prin prima notificare l-ati pus in intarziere, urmatoarele nu mai au efect!
Punerea în întârziere are ca efect întreruperea prescripţiei numai dacă este urmată de chemarea în judecată în termen de 6 luni de la data punerii în întârziere!
Poate însă au recunoscut datoria, efectuând de pildă plăți parțiale!
Oricum, prescripția nu se invocă din oficiu, ci de pârât prin întâmpinare, deci ați mai avea o șansă!
Pe facturile despre care vorbesc nu au existat plati partiale. au fost efectuate plati anterioare pe alte facturi. Verbal a comunicat mereu ca "va plati" insa faptic nu a efectuat plata.
Am solicitat si o confirmare de sold in scris insa nu a raspuns. Am facut ultima notificare de punere in intarziere acum recent, insa periodic am transmis notificari scrise pentru plata. Nu a raspuns la nicio notificare.
Nu stiu daca din practica judiciara se admite faptul ca notificarile intrerup prescriptia......si daca mai are rost sa platesc taxa de timbru
multumesc.
Somația prin executor judecătoresc după cererea de încuviințare executare silită, întrerupe prescripția.