Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Cum se împart bunurile după decesul concubinul ui? Timp de 23 de ani concubin și în ultimele 7 luni de viata soț.
Camyelia, utilizator
Se împart între dvs si rudele lui (părinți, frati/surori, nepoți de la frați/surori, unchi, matusi, veri primari )
Asta știu dar ma interesează partea fiecăruia.
va intereseaza partea fiecaruia fara sa ziceti ce rude are ? Super..dar nu sta nimeni sa ghiceasca.
Cat ati stat in concubinaj nu conteaza, dvs mosteniti ca sotie.
Apoi conteaza ce bunuri sunt de mostenit, bunurile comune, sunt pe jumatate ale sotiei , deci numai jumatate intra in masa succesorala a sotului.
Daca pe perioada concubinajului ati cumparat bunuri sau ati construit.. pe numele lui, lucrurile se complica..
gi-jane2, moderator

Camyelia a scris:

Asta știu dar ma interesează partea fiecăruia.

Partea fiecăruia depinde de categoriile de rude cu care veniti in concurs.
Cu cât rudele sunt mai îndepărtate, cu atât cota dvs e mai mare.
Însă dacă vreți un raspuns concret, oferiți și dvs informații. Raspunsul a fost pe masura întrebării dvs.
Ce rude are soțul? De bunuri sunt? Bunurile cand au fost dobândite?
2 copii cu 2 femei diferite si de impsrtit este o garsonieră de 28 de m 2