avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Cum se împart bunurile după decesul concubinul ui? Timp de 23 de ani concubin și în ultimele 7 luni de viata soț.
Ultima modificare: Luni, 10 Februarie 2020
Camyelia, utilizator
Cel mai recent răspuns: Camyelia , utilizator 22:43, 10 Februarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se împart între dvs si rudele lui (părinți, frati/surori, nepoți de la frați/surori, unchi, matusi, veri primari )
Asta știu dar ma interesează partea fiecăruia.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
va intereseaza partea fiecaruia fara sa ziceti ce rude are ? Super..dar nu sta nimeni sa ghiceasca.
Cat ati stat in concubinaj nu conteaza, dvs mosteniti ca sotie.
Apoi conteaza ce bunuri sunt de mostenit, bunurile comune, sunt pe jumatate ale sotiei , deci numai jumatate intra in masa succesorala a sotului.
Daca pe perioada concubinajului ati cumparat bunuri sau ati construit.. pe numele lui, lucrurile se complica..
Ultima modificare: Luni, 10 Februarie 2020
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


Camyelia a scris:

Asta știu dar ma interesează partea fiecăruia.


Partea fiecăruia depinde de categoriile de rude cu care veniti in concurs.
Cu cât rudele sunt mai îndepărtate, cu atât cota dvs e mai mare.
Însă dacă vreți un raspuns concret, oferiți și dvs informații. Raspunsul a fost pe masura întrebării dvs.
Ce rude are soțul? De bunuri sunt? Bunurile cand au fost dobândite?
2 copii cu 2 femei diferite si de impsrtit este o garsonieră de 28 de m 2

Alte discuții în legătură

Copiii unui concubin mostenesc pe celalalt concubin? AurelP. AurelP. Buna ziua. As dori si eu un raspuns la o intrebare mai complicata despre o mostenire. Sper ca am nimerit locul potrivit unde sa intreb fiindca nu sunt prea bun ... (vezi toată discuția)
Donatie sau vanzare-cumparare floryka floryka Buna ziua si Hristos a inviat! Am o problema putin mai delicata si nu stiu ce pot sa fac.Am un unchi care nu este casatorit si doreste sa-mi lase mie ... (vezi toată discuția)
Mostenire Vlad2013 Vlad2013 Buna seara, As dori sa va intreb: Daca intr-o familie,fara copii , sotia decedeaza.Ea are trei frati si parintii decedati. Ulterior,moare si ... (vezi toată discuția)