Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... E posibil sa nu iasă un test de paternitate bine ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

E posibil sa nu iasă un test de paternitate bine dacă beau apa sau mănânc înainte?

Bună seara. Sunt într-un proces de stabilire a paternității cu tatăl meu și judecătorul a cerut testul de paternitate prin saliva la IML. Am sunat la IML și mi s-a spus sa nu beau apa si sa nu mănânc înainte cu o ora, doua. Dacă tatăl meu nu respecta aceste reguli, e posibil sa nu iasă testul bine?
Testul de paternitate este un test genetic prin care se stabileste daca un barbat este sau nu tatal biologic al unui anumit copil sau fetus .
Testul ADN este singura metoda de certitudine in determinarea gradului de rudenie.
Pentru realizarea testului sunt necesare probe biologice provenite de la prezumtivul tata si de la copil. Analizarea unei probe de la mama creste gradul de confidenta al testului, insa nu este obligatorie pentru realizarea acestuia.
Testul de paternitate consta in analizarea a 16 secvente ADN (markeri) pentru fiecare persoana testata.
Pe baza acestor 16 markeri se realizeaza, pentru fiecare persoana , un profil genetic.
Profilele se compara, stabilindu-se corespondenta pentru fiecare marker.
Acesti markeri, localizati in diferiti cromozomi, prezinta o variabilitate ampla in populatia umana, realizind constelatii specifice fiecarui individ.
Ingestia de apa sau alimente nu afecteaza structura ADN