Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Bună seara! Pe data de 17.02.2020 urmează să reîncep serviciul, după concediul de creștere a copilului, acesta urmând să împlinească vârsta de 2 ani pe 23.04. Azi am depus dosarul pentru stimulent de insertie, însă, cu toate că am respectat termenul legal de revenire la serviciu cu minimum 60 de zile înainte ca cel mic să împlinească 2 ani, mi s-a spus că nu voi primi o lună stimulent de insertie( menționez că angajatorul nu a fost de acord să revin mai devreme la serviciu). Mi-ați putea oferi niste lămuri cu privire la motivul pentru care nu voi primi stimulent încă de la început? PRecizez și că soțul meu nu va sta în CCC, in luna celuilalt părinte. Mulțumesc!
Câtă Mandică, utilizator
Din cauza lunii tatalui ...
- daca tatal copilului indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, indiferent daca solicita sau nu acest drept - atunci o luna de zile nu veti primi stimulent.

- daca tatal nu indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului atunci veti primi stimulent.
Mulțumesc! Deci nu ar fi "ajutat" cu nimic dacă mă întorceam la serviciu cu 90 de zile înainte ca cel mic să împlinească vârsta de 2 ani. Există,cred, o lege nescrisă a celor 90 de zile, deoarece urmărind discuțiile de pe forum, am observat ca sunt si alte mămici cărora li se spune la primărie acesta este motivul pentru care nu primesc stimulent o lună.

Cornel Vasile a scris:

Din cauza lunii tatalui ...
- daca tatal copilului indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, indiferent daca solicita sau nu acest drept - atunci o luna de zile nu veti primi stimulent.

- daca tatal nu indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului atunci veti primi stimulent.

V-ar fi "ajutat" dacă reveneati la serviciu cu 90 de zile înainte ca cel mic să împlinească vârsta de 2 ani.
Deci în situația aceea nu mi-ar fi fost suspendat stimulentul pentru luna considerată luna tatălui?

Cornel Vasile a scris:

V-ar fi "ajutat" dacă reveneati la serviciu cu 90 de zile înainte ca cel mic să împlinească vârsta de 2 ani.