Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nerespectare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nerespectare

Buna ziua...in cazul in care prin instanța voi obține sa iau copilul cu mine 2 săptămâni in vacanța și decid ca după doua săptămâni sa numai ma intorc in țara ce se pote întâmpla?
1. Împiedicarea relaţiei tată-minor, art.379 Cod penal
2.Înapoierea copilului în Romania, conform Convenţiei de la Haga
Veti fi acuzata de rapire de minor si tatal poate cere intoarcerea copilului in tara.
Daca vreti sa plecati legal, cereti in instanta stabilirea locuintei copilul in acea tara, , nu fugiti cu copilul dupa vacanta.

Da, la o prima vedere, nu par sa existe sanse sa scapati.
Daca aveti motive temeinice apelati la avocat ca sa va analizeze cazul in toata amploarea sa si sa vada exact ce ar fi de facut.
Ar trebui sa deschideti proces in Romania mai inainte de a pleca dar toate trebuie foarte bine corelate deoarece cazul este foarte dificil pentru avocatul dvs.
Trebuie gandit totul in cele mai mici detalii si de aceea daca nu gasiti avocat care sa aiba timp de cazul dvs. mai bine renuntati deoarece ar fi inutil sa incercati ceva la pocneala.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Tatăl copilului poate sesiza autoritățile și să reclame că vă faceți vinovată de fapta de răpire internațională de copii.
Proces de fond pentru modificarea domiciliului și ordonanță pentru modificare domiciliu și suplinire acord.
Mergeți la un avocat sa va indrume și sa reușiți sa luați copila pana începe noul an școlar.