avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functia de administrator reprezinta vechime in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functia de administrator reprezinta vechime in specialitatea studiilor?

Buna ziua,
Am funcția de administrator al unui SRL de 5 ani, prin statut, nu am contract de munca, studii superioare economice - management.
Pentru un concurs Publuc mi se cere vechime in specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice minimum 5 ani.
Acești 5 ani că administrator reprezintă vechime în specialitatea studiilor?
Mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Duminică, 16 Februarie 2020
Andreeav91, utilizator
Cel mai recent răspuns: Andreeav91 , utilizator 16:52, 17 Februarie 2020
Vechimea în specialitate este vechimea dobândită în temeiul unui contract individual de muncă, al unui raport de serviciu sau ca profesie liberală, demonstrată cu documente corespunzătoare de către persoana care a desfășurat o activitate într-o funcție de specialitate corespunzătoare profesiei sau specializării sale. Constituie vechime în specialitate și vechimea dobândită în temeiul unui contract individual de muncă, raport de serviciu sau ca profesie liberală în statele membre ale Uniunii Europene, precum și în alte state cu care România a încheiat convenții de recunoaștere reciprocă a acestor drepturi, demonstrată cu documente corespunzătoare de către persoana care a desfășurat o activitate într-o funcție de specialitate corespunzătoare profesiei sau specializării sale. ( extras Codul Administrativ)

In speta, acea perioada nu constituie vechime in specialitate.


Cornel Vasile a scris:

Vechimea în specialitate este vechimea dobândită în temeiul unui contract individual de muncă, al unui raport de serviciu sau ca profesie liberală, demonstrată cu documente corespunzătoare de către persoana care a desfășurat o activitate într-o funcție de specialitate corespunzătoare profesiei sau specializării sale. Constituie vechime în specialitate și vechimea dobândită în temeiul unui contract individual de muncă, raport de serviciu sau ca profesie liberală în statele membre ale Uniunii Europene, precum și în alte state cu care România a încheiat convenții de recunoaștere reciprocă a acestor drepturi, demonstrată cu documente corespunzătoare de către persoana care a desfășurat o activitate într-o funcție de specialitate corespunzătoare profesiei sau specializării sale. ( extras Codul Administrativ)

In speta, acea perioada nu constituie vechime in specialitate.


Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicare pentru un post la stat Irina-I Irina-I Bună seara Am și eu o întrebare poate stupidă dar nu știu sa caut online aceasta informație. Se poate ca administratorul unei firme să participe/ ... (vezi toată discuția)
Funcția de administrator al unui srl reprezintă vechime in specialitate? florentinadaniela florentinadaniela Buna ziua, Am funcția de administrator al unui SRL de 5 ani, prin statut, nu am contract de munca, studii superioare economice - management. Pentru un ... (vezi toată discuția)
Vechime în specialitatea studiilor necesare exercitãrii funcþiei publice ady65 ady65 Se constitue vechime in specialitatea studiilor necesare exercitarii unei functii publice, si perioada in care o persoana care are diploma de licenta, ... (vezi toată discuția)