avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Funcția de administrator al unui SRL reprezintă ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Funcția de administrator al unui SRL reprezintă vechime in specialitate?

Buna ziua,
Am funcția de administrator al unui SRL de 5 ani, prin statut, nu am contract de munca, studii superioare economice - management.
Pentru un concurs mi se cere vechime in specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice minimum 5 ani.
Acești 5 ani că administrator nu reprezintă vechime în specialitatea studiilor?
Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:42, 30 Martie 2018
Concurs unde , în sectorul bugetar sau privat?
Ultima modificare: Vineri, 30 Martie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Bugetar
Pentru post de funcționar public, conform HG 611/2008,vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice - experiența dobândită în temeiul unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu sau ca profesie liberală, demonstrată cu documente corespunzătoare de către persoana care a desfășurat o activitate într-o funcție de specialitate corespunzătoare profesiei sau specializării sale, prin raportare la domeniul general de absolvire a studiilor potrivit nivelurilor de organizare a învățământului în România.

Pentru personal contractual nu avem o definiție în legislație.

Singurii în măsura sa decida sunt cei care organizează concursul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in specialitatea studiilor cristi_70 cristi_70 Va solicit repectuos un punct de vedere, cu privire la vechimea in specialitatea studiilor. Am indeplinit functia de agent de politie, timp de 23 de ani, ... (vezi toată discuția)
Functia de administrator reprezinta vechime in specialitatea studiilor? Andreeav91 Andreeav91 Buna ziua, Am funcția de administrator al unui SRL de 5 ani, prin statut, nu am contract de munca, studii superioare economice - management. Pentru un ... (vezi toată discuția)
Vechime studii superioare Stefania O Stefania O Bună ziua, în anii 2006-2010 am ocupat funcția de director operații tranzacții, trecuta în cartea de munca. Am terminat facultatea în 1998,firma la care ... (vezi toată discuția)