Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Funcția de administrator al unui SRL reprezintă ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Funcția de administrator al unui SRL reprezintă vechime in specialitate?

Buna ziua,
Am funcția de administrator al unui SRL de 5 ani, prin statut, nu am contract de munca, studii superioare economice - management.
Pentru un concurs mi se cere vechime in specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice minimum 5 ani.
Acești 5 ani că administrator nu reprezintă vechime în specialitatea studiilor?
Mulțumesc anticipat!
Concurs unde , în sectorul bugetar sau privat?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Bugetar
Pentru post de funcționar public, conform HG 611/2008,vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice - experiența dobândită în temeiul unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu sau ca profesie liberală, demonstrată cu documente corespunzătoare de către persoana care a desfășurat o activitate într-o funcție de specialitate corespunzătoare profesiei sau specializării sale, prin raportare la domeniul general de absolvire a studiilor potrivit nivelurilor de organizare a învățământului în România.

Pentru personal contractual nu avem o definiție în legislație.

Singurii în măsura sa decida sunt cei care organizează concursul.