Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare destinatie garaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare destinatie garaj

Buna ziua! Detin un garaj in suprafata de 50mp. As vrea sa stiu daca am posibilitatea sa ii schimb destinatia in spatiu de locuit si totodata sa stiu daca ma pot extinde in sensul ca as vrea ca la etaj sa construiesc 2 dormitoare. Daca acest lucru este posibil, care ar fi procedura? Mulțumesc!
Dragon88, utilizator
-întocmirea planului de situţie pentru certificatul de urbanism,
-eliberarea certificatului de urbanism pentru schimbarea destinaţiei de către autoritatea locală (primăria),
-întocmirea proiectului de arhitectură conform certificatului de urbanism eliberat, obţinerea acordurilor şi avizelor necesare,
-avizarea documentaţie tehnice de către Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară,
-obţinerea autorizaţiei,
-înscriere în cartea funciară a schimbării destinţiei.
Depinde de suprafața din extrasul CF. Intrucat pentru etajare se va tine cont la DTAC de CUT calculat pentru TOATE constructiile de pe teren (intabulate sau neintabulate), este f important ca procentul de utilizare al terenului (CUT) sa se incadreze in reglementarile urmanistice (exemplificate in C.U.). Daca garajul se afla pe limita de proprietate, la DTAC se va prezenta obligatoriu acordul notarial al tuturor vecinilor de pe terenul care are limita cu garajul. La DTAC se vor prezenta ca avize: contract de salubritate, Aviz de Circulatie (creare locuință la etaj si implicit locuri de parcare noi), AViz de la Cultura (daca se afla in zona de protectie sau zona de rezervatie de protectie), Expertiza Tehnica.

Dupa emiterea A.C. se va proceda la depunerea documentatiei pentru eliberarea certificatului de atestare a edificarii, care o data emis de autoritatea locala, veti depune alt dosar la OCPI pentru intabulare. La OCPI, printre altele, trebuie sa aveti si PVRTL in original si P.A.D. intocmit de topograf cu Sc,+ Sd,+ dependintele noii constructii.