Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Executare silita
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Executare silita

Am in executare de la o persoana fizica sima de 3000 ron.
Ulterior, aceasta intra in executare pentru cheltuieli de judecata de 1000 ron. Se adauga cheltuieli de executare de 450 ron.
Cum se efectueaza stingerea cheltuielilor din executare?
Se compenseaza debitul, sau toata suma de 1450 lei?
In baza carui articol de lege?
Multumesc
Suma care se stinge prima este reprezentata de cheltuielile de executare iar apoi creanta dvs. formata din debitul principal si cheltuielile de judecata.
Nu se compensează nimic în procedura de executare silită. Dacă aveți de recuperat 3000 de lei, suma asta o executați plus cheltuielile de judecată și de executare.
Dapix, utilizator