Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate

Cum se poate încheia un act de v/c a unui imobil între două pers(sot/sotie),fără că copilul din prima căsătorie sa nu aiba parte la moștenire.
Nu prea se poate acest lucru. Sună a donație mascată, iar copilul este moștenitor rezervatar și poate cere în instanță reducțiunea.

Apoi, un aspect care nu l-ați luat în calcul, este că nu se știe cine va muri primul.