avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate

Cum se poate încheia un act de v/c a unui imobil între două pers(sot/sotie),fără că copilul din prima căsătorie sa nu aiba parte la moștenire.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 12:15, 20 Februarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu prea se poate acest lucru. Sună a donație mascată, iar copilul este moștenitor rezervatar și poate cere în instanță reducțiunea.

Apoi, un aspect care nu l-ați luat în calcul, este că nu se știe cine va muri primul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie iulianalili iulianalili buna ziua as dori si eu o lamurire am fost casatorita cu sotul meu 15 ani in acesti ani am cumpatat un teren care e pe numele meu .si am construit o casa ... (vezi toată discuția)
Două moștenitoare, din care una are un copil, dorim ca un nepot să intre în posesia întregii moșteniri. ce act e recomandat să facem: donație sau contract de vânzare-cumpărare? galaoan galaoan Buna seara. Asi dori si eu o lamurire. Sunt 2 surori. Parintii sunt decedati, mama de 17 ani, tatal de 4 luni. Se dezbate mostenirea si se doreste ca dupa ... (vezi toată discuția)