avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli deductibile PFA- legea 571/2003 actualizata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli deductibile PFA- legea 571/2003 actualizata

Care sunt cheltuielile deductibile fiscal in cazul unei PFA
Cel mai recent răspuns: ADRIANA RATIU , Contabil 18:57, 6 Februarie 2010
~ Conținut șters la cerere ~
Buna seara. Sa inteleg ca cheltuielile legate de salarii nu sunt deductibile???? Atat viramentele unitatii cat siale salariatilor.... ???
Sorrina : de unde ai inteles tu asta ???????????????#-oX-(
In primul rand pfa-ul nu poate avea salariati. Pentru o intreprindere individuala care are incadrati salariati cu contract de munca, sunt deductibile cheltuielile pe care le-ai mentionat (contributiile obligatorii).
mihaiadriangl a scris:

Iulian Manea a scris:

Daca achizitionati un scuter amortizarea acestuia este deductibila in cazul dvs. (PFA).


Dar cand se inchide PFA-ul se face lichidarea si tot se plateste impozitul pe profit pe acel bun nu ?

da se plateste impozit pe acel bun cand inchideti PFA

Alte discuții în legătură

Deducere contributie asigurare privata de sanatate vlad.aurelia vlad.aurelia Va rog sa-mi spuneti daca cineva cunoaste mai multe amanunte despre posibilitatea deducerii asigurarii private de sanatate pentru salariati si modul de ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile npaul npaul Sunt PFA si as dori sa stiu exact ce inseamna acest termen. Stiu care sunt cheltuielile (de aici: ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile pfa medical addtru addtru Vă rog respectuos să mă ajutați cu o listă a cheltuielilor deductibile pe care le poate efectua un PFA medical (domeniu psihiatrie, deci fără aparate ... (vezi toată discuția)