Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cos fum
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cos fum

Bună ziua! Daca cineva poate sa ma ajute. Părinții mei locuiesc la bloc la etajul 4 (proprietate particulara) si de ceva timp se confrunta cu o situație destul de neplacuta și anume FUMUL ,un fum toxic care le invadeaza apartamentul. In urma cu doi ani un patron care detine un atelier de mobila situat la " parterul" blocului are centrala pe lemne si fara acordul proprietarilor a construit un cos de fum pe care la incorporat in partea exterioara a blocului si de ceva vreme apartamentul se umple cu fum greu de respirat ținând cont ca părinții sunt batrani si bolnavi taicami-o suferind de astm. Au facut reclamație la proprietar dar acesta gaseste mereu explicați, intrebarea mea este cosul acel este construit legal daca nici unul dintre proprietarii nu a fost de acord cu construcția lui? Cui pot sa ma adresez pana nu se intampla o nenorocire. Va multumesc!
Sesizati oficial garda de mediu
Puteti sesiza in scris cu nr. de inregistrare/ data DJSP pentru disconfortul creat si Agentia teritoriala de emdiu pentru poluare.
Cand a dat autorizatie de ctie. pentru montaj centrala pe lemne primaria trebuia sa aiba avizul asociatiei de proprietari/ avizul proprietarilor, iar proiectul in baza caruia sa dea autorizatia sa contina cosul de fum ridicat deasupra ultimului nivel astfel incat gazele/ fumul sa se disperseze in atmosfera.
Multumesc mult!