Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pt.grupa a II-a de munca?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pt.grupa a II-a de munca?

Cumnatul meu a lucrat o perioada de 21 de ani ca ascutitor scule si dispozitive in cadrul fabricii UM Cugir si inca 8 ani ca rectificator.Ar vrea sa stie daca primeste grupa a II-a pt. perioada lucrata avand in vedere ca momentan este fara serviciu si are 57 de ani ?Cand poate iesi la pensie si cum :hm:? Va multumesc.:):):O:D
In grupe de munca s-a lucrat pana in 01.04.2001, data la care a intrat in vigoare Legea nr. 19/2000 care a abrogat Ordinul nr. 50/1990 pentru precizarea locurilor de munca, activitatilor si categoriilor profesionale care se incadreaza in grupele I si II de munca in vederea pensionarii.

Incadrarea in grupe de munca se facea anual conform pct. 6 din Ordinul nr. 50/1990, efectuandu-se mentiuni in carnetul de munca in acest sens si platindu-se CAS corespunzator grupei (mai mare decat pentru activitatea desfasurata in conditii normale de munca). Altfel spus, in anul 2009 nu mai exista cadru legislativ pentru a fi incadrat in grupe de munca.

Ordinul nr. 50/1990
6. Nominalizarea persoanelor care se încadrează în grupele I şi II de munca se face de către conducerea unităţilor împreună cu sindicatele libere din unităţi, tinindu-se seama de condiţiile deosebite de munca concrete în care îşi desfăşoară activitatea persoanele respective (nivelul noxelor existente, condiţii nefavorabile de microclimat, suprasolicitare fizica sau nervoasa, risc deosebit de explozie, iradiere sau infectare etc.).

De pensie pentru limita de varsta va putea beneficia cand va implini 65 de ani iar de pensie anticipata partiala ar putea beneficia la 60 de ani in conditiile realizarii unui stagiu complet de cotizare de 35 de ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea