Forum Discuţii juridice Executare silită ridicare poprire pe conturi bancare
Discuție deschisă în Executare silită

ridicare poprire pe conturi bancare

poate cineva sa imi spuna daca exista vreo prevedere legala care obliga executorul sa emita o adresa catre banci pentru ridicarea popririi asupra conturilor bancare, daca executorul a primit de la angjator adresa prin care acesta spune ca se angajeaza si ii opreste angajatului 1/2 din salariu in fiecar eluna pana la implinirea sumei?
Multumesc!
Din păcate nu este obligat executorul să ridice poprirea pe conturile bancare, deoarece în conturile de la Bancă pot intra și alte venituri decât salariu sau pensie.
Nu există un articol de lege în acest sens.

Alte venituri diverse, care nu sunt pensie sau salariu și intră în contul curent, se rețin în totalitate 100%.

De exemplu, dacă vă depune cineva o sumă de bani în cont, acei bani sunt virați 100% în contul executorului.

Puteți încerca amiabil, să negociați cu executorul judecătoresc să trimită la Bancă încheiere de ridicare a popririi pe contul curent.
Cardul bancar va fi blocat, și nu-l veți putea folosi pe toată durata existenței popririi.
Dapix, utilizator
Obligatie nu exista. Dar puteti sa mergeti la executor si sa depuneti o cerere in acest sens, impreuna cu dovada ca angajatorul popreste 1/2 din salariu. Si motivati ca doriti sa utilizati celelalte sume de bani ramase. In general, creditorul si executorul accepta sa ridice poprirea de pe conturi atata timp cat va asumati sa achitati prin poprire salariala.