avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 267 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Durata cercetare penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Durata cercetare penala

Exista o durata minima a cercetării penale ( mai exact 6 luni ) ? Dar atunci când este începută din oficiu ( mai specific unei infracțiuni cu droguri ) ?
Cel mai recent răspuns: Daniela Gratiela , Alte profesii 02:59, 11 Martie 2020
Nu exista o durata decat daca persoana este arestata preventiv.
In trecut, procurorii ii tineau arestati pe inculpati cate 2-3 ani.
Era foarte greu sa faci procurorii sa se grabeasca cu trimiterea in judecata.
Cumva...cum este astazi in alte cazuri in care nu exista inculpati arestati.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Februarie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Contestația privind durata procesului penal
Introducerea contestației
Art. 488 indic.1. - Cod proc. pen.
(1) Dacă activitatea de urmărire penală sau de judecată nu se îndeplinește într-o durată rezonabilă, se poate face contestație, solicitându-se accelerarea procedurii.
(2) Contestația poate fi introdusă de către suspect, inculpat, persoana vătămată, partea civilă și partea responsabilă civilmente. În cursul judecății, contestația poate fi introdusă și de către procuror.
(3) Contestația poate fi formulată după cum urmează:
a) după cel puțin un an de la începerea urmăririi penale, pentru cauzele aflate în cursul urmăririi penale;
b) după cel puțin un an de la trimiterea în judecată, pentru cauzele aflate în cursul judecății în primă instanță;
c) după cel puțin 6 luni de la sesizarea instanței cu o cale de atac, pentru cauzele aflate în căile de atac ordinare sau extraordinare.
(4) Contestația poate fi retrasă oricând până la soluționarea acesteia. Contestația nu mai poate fi reiterată în cadrul aceleiași faze procesuale în care a fost retrasă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat medico-legal 80 zile ingrijiri medicale- pedeapsa? necktaria necktaria In urma unui scandal,sotul meu a primit o bataie sora cu moartea. A fost taiat si injunghiat cu un obiect ascutit.A ajuns de urgenta la spital unde a fost ... (vezi toată discuția)
Stramutare dosar penal bunicumiki bunicumiki am depus in 2016 o plangere penala la procuratura Buftea, am primit clasare de la procurorul de caz , am refacut cererea la prim-procuror unde si aici am ... (vezi toată discuția)
Termen contestatie tegiversare u.p. Narcisa_ Narcisa_ Instanta a admis plangerea si a trimis dosarul la parchet unde a dispus inceperea U.P. De la data de cand dosarul se afla la parchet, au trecut 9 luni de ... (vezi toată discuția)