Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumparare vechime in munca pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumparare vechime in munca pensionare

Buna ziua,
Sunt nascut in Iulie 1960. Am inceput munca in septembrie 1985. Am lucrat fara intrerupere cu 2 exceptii. In anul 2007 am avut lipsa o luna iar in anul 2018, am avut 7 luni nelucrate. Pentru a putea iesi la pensie anticipata partial in septembrie 2020, atunci cand as fi implinit 35 de ani de munca fara intreruperile mentionate anterior, exista vreo posibilitate sa platesc din mana cele 8 luni lipsa ca si contributie la pensie?
Multumesc!
10188, utilizator
La acest moment nu se mai poate cumpara vechime in munca.
Puteti incheia contract de asigurare sociala cu casa locala sa platiti pentru viitor, numai daca la acest moment nu lucrati deja.
Vechimea in munca nu s-a putut cumpara niciodata si nici nu a existat text de lege pentru asa ceva.