avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumparare vechime in munca pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumparare vechime in munca pensionare

Buna ziua,
Sunt nascut in Iulie 1960. Am inceput munca in septembrie 1985. Am lucrat fara intrerupere cu 2 exceptii. In anul 2007 am avut lipsa o luna iar in anul 2018, am avut 7 luni nelucrate. Pentru a putea iesi la pensie anticipata partial in septembrie 2020, atunci cand as fi implinit 35 de ani de munca fara intreruperile mentionate anterior, exista vreo posibilitate sa platesc din mana cele 8 luni lipsa ca si contributie la pensie?
Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 27 Februarie 2020
10188, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:13, 27 Februarie 2020
La acest moment nu se mai poate cumpara vechime in munca.
Puteti incheia contract de asigurare sociala cu casa locala sa platiti pentru viitor, numai daca la acest moment nu lucrati deja.
Vechimea in munca nu s-a putut cumpara niciodata si nici nu a existat text de lege pentru asa ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata nebunica nebunica Buna ziua , Va rog sa- mi spuneti care este data la care pot iesi la pensie anticipata sau anticipata partiala si daca pot beneficia de legea 186/2016 ... (vezi toată discuția)
Mai trebuie platita contributia de 224 ron? nelvex nelvex Buna ziua, deoarece cei de la \\"Pensii\\" au foarte mult de lucru este greu ca sa-i contactez asa ca am scris aici. Sotia, nascuta in dec. 1960 are ... (vezi toată discuția)
Pensie Daniel1900 Daniel1900 Buna ziua! Mam nascut in anul 1960 si as vrea sa imi spuneti ce sanse am sa ies la pensie ! Am aproximativ 30 de ani de vechime in munca! (vezi toată discuția)