Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura

Buna ziua.Fiul meu are 14ani și 7 luni.la vara vrea sa plece la fratele lui în Austria..și îmi trebuie procura de la tara lui pt a ieși din țară și cât este valabilă procura..!?? Va multumesc
Nu este vorba de procură, ci de o declarație notarială prin care părintele declară că este de acord ca minorul să călătorească în străinătate cu celălalt părinte. Acordul poate fi dat pentru maxim 3 ani, cu intrări și ieșiri multiple.
Va mulțumesc frumos!!!

Adrian ALBU a scris:

Nu este vorba de procură, ci de o declarație notarială prin care părintele declară că este de acord ca minorul să călătorească în străinătate cu celălalt părinte. Acordul poate fi dat pentru maxim 3 ani, cu intrări și ieșiri multiple.

Buna seara.

Fratele meu si sotia lui au decis sa se desparta, urmand sa se depuna actele de divort. Ea a insistat foarte mult ca el sa ii faca o procura sa o lase sa plece impreuna cu cei 2 copii minori in Spania, la mama ei, pentru o perioada de 10 luni. Au facut procura, urmand ca ea sa plece spre sfarsitul lunii martie, insa a 2-a zi dupa ce a avut procura in maini si-a luat bilete si a plecat iar cererea de divort nu a fost inca inaintata. Ce se intampla daca la expirarea celor 10 luni de zile pentru cat are procura data, ea nu se va intoarce in tara cu copiii ? Ce masuri legale poate lua fratele meu pentru a isi readuce copiii in tara ?

Multumesc !
Mulțumesc frumos..
Se poate face plângere pentru răpire internațională de copii.

KRMN2019 a scris:

Buna seara.

Fratele meu si sotia lui au decis sa se desparta, urmand sa se depuna actele de divort. Ea a insistat foarte mult ca el sa ii faca o procura sa o lase sa plece impreuna cu cei 2 copii minori in Spania, la mama ei, pentru o perioada de 10 luni. Au facut procura, urmand ca ea sa plece spre sfarsitul lunii martie, insa a 2-a zi dupa ce a avut procura in maini si-a luat bilete si a plecat iar cererea de divort nu a fost inca inaintata. Ce se intampla daca la expirarea celor 10 luni de zile pentru cat are procura data, ea nu se va intoarce in tara cu copiii ? Ce masuri legale poate lua fratele meu pentru a isi readuce copiii in tara ?

Multumesc !