avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura

Buna ziua.Fiul meu are 14ani și 7 luni.la vara vrea sa plece la fratele lui în Austria..și îmi trebuie procura de la tara lui pt a ieși din țară și cât este valabilă procura..!?? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Alexandra Dogaru , Avocat 21:03, 30 Martie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este vorba de procură, ci de o declarație notarială prin care părintele declară că este de acord ca minorul să călătorească în străinătate cu celălalt părinte. Acordul poate fi dat pentru maxim 3 ani, cu intrări și ieșiri multiple.
Va mulțumesc frumos!!!


Adrian ALBU a scris:

Nu este vorba de procură, ci de o declarație notarială prin care părintele declară că este de acord ca minorul să călătorească în străinătate cu celălalt părinte. Acordul poate fi dat pentru maxim 3 ani, cu intrări și ieșiri multiple.

Buna seara.

Fratele meu si sotia lui au decis sa se desparta, urmand sa se depuna actele de divort. Ea a insistat foarte mult ca el sa ii faca o procura sa o lase sa plece impreuna cu cei 2 copii minori in Spania, la mama ei, pentru o perioada de 10 luni. Au facut procura, urmand ca ea sa plece spre sfarsitul lunii martie, insa a 2-a zi dupa ce a avut procura in maini si-a luat bilete si a plecat iar cererea de divort nu a fost inca inaintata. Ce se intampla daca la expirarea celor 10 luni de zile pentru cat are procura data, ea nu se va intoarce in tara cu copiii ? Ce masuri legale poate lua fratele meu pentru a isi readuce copiii in tara ?

Multumesc !
Mulțumesc frumos..
Se poate face plângere pentru răpire internațională de copii.

KRMN2019 a scris:

Buna seara.

Fratele meu si sotia lui au decis sa se desparta, urmand sa se depuna actele de divort. Ea a insistat foarte mult ca el sa ii faca o procura sa o lase sa plece impreuna cu cei 2 copii minori in Spania, la mama ei, pentru o perioada de 10 luni. Au facut procura, urmand ca ea sa plece spre sfarsitul lunii martie, insa a 2-a zi dupa ce a avut procura in maini si-a luat bilete si a plecat iar cererea de divort nu a fost inca inaintata. Ce se intampla daca la expirarea celor 10 luni de zile pentru cat are procura data, ea nu se va intoarce in tara cu copiii ? Ce masuri legale poate lua fratele meu pentru a isi readuce copiii in tara ?

Multumesc !

Alte discuții în legătură

Recuperare copii KRMN2019 KRMN2019 Buna seara. Fratele meu si sotia lui au decis sa se desparta, urmand sa se depuna actele de divort. Ea a insistat foarte mult ca el sa ii faca o procura sa ... (vezi toată discuția)
Mutare minor in germania dianagermania2020 dianagermania2020 Buna ziua! Este adevarat ca, conform noului cod civil, daca eu m-am mutat in Germania si aduc cu mine fetita minora, in varsta de 9 ani, doar cu procura de ... (vezi toată discuția)
Rapire internationala de copii CorinaCristinne CorinaCristinne Buna seara, se da urmatoarea situatie: sotie, cetatean roman, sotul, cetatean turc. Au locuit 2 ani impreuna in Turcia, in 2014 s-a nascut o fetita, care are ... (vezi toată discuția)