Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestație ordonanța procuror
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestație ordonanța procuror

Am fost implicat Într-un accident auto cu masina, mai exact eu mergeam pe drum cu prioritate și a intrat o dubă in mine in intersecție din partea stângă.

In luna ianuarie mi-a venit ordonanța de la procuror că am încălcat art 59 alin 2 din OUG 195/2002 adică neacordare de prioritate la dreapta. Menționez că pe mine m-a lovit în partea stanga. Și cu verdictul acesta am mers la parchet și am făcut o plângere asupra ordonanței. De atunci au trecut o luna și câteva zile, iar la parchet când am mers să verific starea plângerii grefierul mi-a spus că este în continuare în analizare.

Nu ar fi mai bine sa merg la Udriste sa depun ordonanța așa cum mi-a venit de prima data ținând cont și că de mai bine de o luna nu mai am dovada de circulație, deci as putea să susțin direct examenul de redobândire permis? As scăpa fara sau care ar fi amenda pentru neacordare de prioritate dreapta ?

Ceea ce vreau sa spun e că accidentul s-a petrecut în 2018 și de atunci merg pe dovada și pur și simplu m-am saturat sa tot aștept permisul înapoi pe dreptatea mea, tocmai de aceea mă gândesc că ar fi un proces mai rapid sa accept verdictul greșit dat de procuror și să îmi recuperez permisul mai repede
AndreiP22, utilizator
Mă abțin să mă pronunț întrucât pentru o opinie corectă trebuie să cunosc conținutul dosarului.
ing. Ioan Ciobanu
Dai prea puține detalii şi doar alea care-ți convin.
De pildă nu ne lămureşti ce rol are procurorul aici, înseamnă că au fost victime. De asta n-ai scris nimic.
Spui că veneai de pe drum cu prioritate şi că te-a lovit în stânga, ce intersecție era aia, unde?
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Când am scris Intr un alt anunț mi s-au spus sa nu mai încarc cu detalii. In fine
Accidentul s-a produs in august 2018 în intersecția vatra luminoasă. Eu circulam dinspre piata Iancului și mă îndreptam spre piata muncii. Șoferul dubei care m-a lovit venea din sens invers și voia să vireze stângă sa intre pe Matei voievod. Soseaua are 3 benzi acolo, iar eu eram încadrat pe cea din mijloc. El ciupea puțin din banda 3 de pe sensul meu de mers fiind grăbit și la tupeu să treacă. Accelerează chiar când ajung in dreptul semaforului iar eu ca sa evit sa intru in el , daca frânam nu aveam timp sa opresc , am votat dreapta și am intrat pe prima banda. Bineînțeles că el tot a intrat în portiera stângă m-a târât în fața 20 de m masina dauna totala. Mie mi-au sărit niste cioburi in mana a venit ambulanță m-a transportat la spital nimic grav. De atunci merg pe dovada prelungita la fiecare 30 de zile și în luna ianuarie 2020 îmi vine ordonanța care zice că nu am acordat prioritate de dreapta. Fac plângere la parchet la piata Rossetti acolo și de atunci a trecut mai bine de o luna jumate. Ce e de făcut când eu am dreptatea în brațe și nu vrea nimeni sa mi-o recunoască? Asta era întrebarea mea de prima data
Multumesc

Când am scris Intr un alt anunț mi s-au spus sa nu mai încarc cu detalii. In fine
Accidentul s-a produs in august 2018 în intersecția vatra luminoasă. Eu circulam dinspre piata Iancului și mă îndreptam spre piata muncii. Șoferul dubei care m-a lovit venea din sens invers și voia să vireze stângă sa intre pe Matei voievod. Soseaua are 3 benzi acolo, iar eu eram încadrat pe cea din mijloc. El ciupea puțin din banda 3 de pe sensul meu de mers fiind grăbit și la tupeu să treacă. Accelerează chiar când ajung in dreptul semaforului iar eu ca sa evit sa intru in el , daca frânam nu aveam timp sa opresc , am votat dreapta și am intrat pe prima banda. Bineînțeles că el tot a intrat în portiera stângă m-a târât în fața 20 de m masina dauna totala. Mie mi-au sărit niste cioburi in mana a venit ambulanță m-a transportat la spital nimic grav. De atunci merg pe dovada prelungita la fiecare 30 de zile și în luna ianuarie 2020 îmi vine ordonanța care zice că nu am acordat prioritate de dreapta. Fac plângere la parchet la piata Rossetti acolo și de atunci a trecut mai bine de o luna jumate. Ce e de făcut când eu am dreptatea în brațe și nu vrea nimeni sa mi-o recunoască? Asta era întrebarea mea de prima data
Multumesc
eugenoctavian1968 a scris:

Dai prea puține detalii şi doar alea care-ți convin.
De pildă nu ne lămureşti ce rol are procurorul aici, înseamnă că au fost victime. De asta n-ai scris nimic.
Spui că veneai de pe drum cu prioritate şi că te-a lovit în stânga, ce intersecție era aia, unde?

Dacă e așa cum spui, ori a intrat vreo pilă pe fir, ori domnul procuror a greșit hârtiile. E clar că respectivul ți-a tăiat fața. Din păcate, nu poți să faci nimic, trebuie să aștepți răspunsul lor. Până atunci mergi la parchet și prelungești dovada, așa e legea.
E ciudat și revoltător, tu victimă, mașina praf, permisul luat și în final scos vinovat.
Dacă se menține soluția dată de procuror, nu ai altceva de făcut decât să mergi în instanță,
eugenoctavian1968, utilizator