Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indice de corectie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indice de corectie

decizie de pensie anticipata partiala emisa in iulie 2019, calculata cu indice de corectie 1,2, nepusa in plata, este modificata in decizie de pensie la limita de varsta la data de 19.02.2020, conform legii 215/ 2019, are indice de corectie tot 1,2. Ce trebuie/ trebuia facut astfel incat sa i se aplice indicele de corectie 1,41, avand in vedere ca decizia de pensie anticipata partiala nu a fost pusa in plata si cererea de modificare a fost facuta in 2020, iar contributiile sociale sunt de fapt aceleasi? multumesc frumos
peflori, utilizator
Veti ramane cu indicele de corectie de 1,2.
Nu mai putetiu face nimic.
cf.pct.35 din decizia ccr 776/2019 singura interpretare a sintagmei "inscrierea initiala la pensie" este cea privitoare la limita de varsta
Decizia CCR nr. 702/2019 se refera doar la pensiile de invaliditate, nu si la cele anticipate sau anticipate partiale.
cf.pct.35 din considerentele Deciziei CCR nr.776/2019 , este "singura interpretare" , va rog sa recititi
Pe acelasi articol 170(3) din legea 263/2010:
Decizia nr.702/2019 in vigoare de la data de 10/02/2020
Decizia nr.776/2019 in vigoare de la la data de 14/04/2020
Daca se tot continua in acest ritm, eu nu-mi permit sa mai interpretez nimic.