Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Rezultate proaste la fisa medicala pt angajare...ce ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Rezultate proaste la fisa medicala pt angajare...ce pot sa fac? Va rog un sfat...

Buna seara ! tocmai miam fcaut niste analize medicale de rutina si am aflat ca TPHA a iesit pozitiv..si VDRL..negativ...Problmea este ca peste cateva zile trebuie sa ma angajez si trebuie sa repet aceste analize...intrebarea mea este ..pot pierde locul de munca> Mentionez ca ma angajez in domeniul alimentar ,,intr un supermarket.Astept un raspuns ,daca se poate,,o seara buna !
Nu cred ca va angajeaza daca ati avut sifilis.
emil6702, utilizator
Pentru sectorul alimentar examenul medical la angajare consta in:
- examen clinic general (atenţie: examenul tegumentelor şi mucoaselor, inclusiv al cavităţii bucale)
- examen coprobacteriologic
- examen coproparazitologic
Contraindicatiile pentru acest sector de activitate sunt:
- afecţiuni dermatologice transmisibile, acute sau cronice (furunculoze, piodermite)
- boli infectocontagioase în evoluţie
- leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive
(HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor, Fisa 128. Sector alimentar).
Dupa cum vedeti, analizele de care ati pomenit mai sus nu apar in aceasta Fisa.
Medicul de medicina muncii care deserveste pe angajator este cel care hotaraste daca puteti lucra sau nu in postul respectiv.
In cadrul examenului medical la angajare, medicul specialist de medicina muncii poate stabili si alte analize care trebuie facute de catre lucratorul care doreste sa se angajeze, tinand cont de antecedentele medicale mentionate in dosarul medical al acestuia, tinut de catre medicul de familie.
Cu siguranta medicul specialist de medicina muncii va solicita si refacerea analizelor de care amintiti.
va multumesc pt raspuns!Multa sanatate !