Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venit baza de calcul CCC
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venit baza de calcul CCC

Bună ziua,

Am câteva întrebări legate de baza de calcul "venitul net realizat" trecut pe adeverinta tip conținând veniturile realizate în ultimele 24 de luni anterioare nasterii:
- dacă există alte retineri, se trece venitul impozabil- impozit- alte retineri=rest de plata?
- pentru lunile în care nu s-a reținut impozit pe venit (ex. concediu maternitate) se trece venit brut-cas=venit net realizat?

Mulțumesc.
Se trec veniturile rezultate după scăderea impozitului pe venit și, după caz, a contribuțiilor sociale obligatorii datorate, conform legii.
Buna ziua,

Ca sa fiu mai specific, sotia lucreaza ca asistenta medicala, este membra OAMMR(Ordinul asistentilor si moaselor din Romania) si urmeaza sa intre in concediu pentru cresterea copilului. Pe adeverinta tip care certifica veniturile nete realizate in ultimele 24 de luni eliberata de catre angajator, i s-au trecut veniturile rezultate dupa scaderea contributiei OAMMR (lunar i se retine pe fluturasul de salar un procent de 1% din brut): Venit net= Venit brut - contributii sociale obligatorii - sindicat - impozit - cotizatie OAMMR.
Practic, venitul net trecut pe adeverinta=rest de plata.
Este ok modul acesta de calcul?
Multumesc anticipat.