Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Sunt asigurata daca primesc venituri din chirii?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Sunt asigurata daca primesc venituri din chirii?

Salutare tuturor! Mai sunt asigurata daca am venituri din chirii?
Daca declarati in declaratia unica (DU) ca vreti acest lucru. Se plateste anual o cota parte din 12 salarii minime pe economie: 25% CAS (pentru pensie) si 10% CASS (pentru sanatate).

Daca venitul anual net, adica 40% din venitul anual brut depaseste 12 salarii minime pe economie, atunci sunteti obligata la plata acestor contributii.

Pentru anul 2020 plafonul este 12 x 2230 = 26760 lei, 25% CAS = 6690 lei si 10% CASS = 2676 lei.
Daca chiria este de 1.400 RON lunar inseamna ca nu v-a trebui sa platesc CAS si CASS?
Nu sunteti obligata.
Se poate plati asigurarea si din buzunar? Am inteles ca se poate prin declaratia unica, dar nu situ exact cum trebuie facut.
Daca tot faceti DU pentru chirii optati pentru a fi asigurat pentru sanatate (fara sa alegeti si CAS, daca nu vreti sa va asigurati si pentru pensie).

Nu trebuie facuta o declaratie separata.

Ceea ce spuneti mai sus se refera la persoanele fara venituri, ceea ce nu este cazul dumneavoastra.