avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie telefon mobil
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie telefon mobil

Am trimis telefonul mobil de 2 ori pt reparatie in garantie la firma de la care l am cumparat, asa mi au cerut ei. A 3a data l am trimis intr un service autorizat Samsung care mi au comunicat ca am pierdut garantia intrucat a fost reparat intr un atelier neautorizat.
Cei de la firma de unde l am luat mi au inchis tel in nas.
Ce e de facut?
Ultima modificare: Luni, 9 Martie 2020
Ionnutu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ionnutu , utilizator 17:19, 11 Martie 2020
Plangere la ANPC
garantia e in sarcina vanzatorului, conform legii. nu inteleg de ce ati folosit alt circuit
Ultima modificare: Marți, 10 Martie 2020
adriandimitriu, utilizator
Care circuit? Eu l am trimis la vanzator. Nu cred ca ai inteles
A 3a data l am trimis intr un service autorizat Samsung care mi au comunicat ca am pierdut garantia intrucat a fost reparat intr un atelier neautorizat.

Ionnutu a scris:

Care circuit? Eu l am trimis la vanzator. Nu cred ca ai inteles

Mai Adriane! Trebuie sa ti explic ca la cls. I-a. Deci de 2 ori a fost trimis vanzatorului care apare pe garantie si ca urmare a solicitarii acestuia cand l am contactat, iar a 3 a data nu l am mai trimis la ei ci intr un service SAMSUNG autorizat.
Nu te mai baga, ca vad ca nu te pricepi. Cred ca aici ar trebui sa raspunda oameni pregatiti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme garantie produs Nerazim Nerazim Buna ziua, Am o intrebare referitoare la garantia acordata produselor comercializate in Romania in cazul in care acestea nu sunt achizitionate de vanzator ... (vezi toată discuția)
Pierdere garantie cristin1691 cristin1691 Se pierde garantia de 2 ani, daca dupa 1 an si 2 luni la un service din Bucuresti, se deschide capacul spate la laptop Refurbished luat din Cluj, cu pret ... (vezi toată discuția)
Țeapă quickmobile alexandru20146 alexandru20146 Bună ziua, Am făcut nefericita alegere de a cumpăra de la Quickmobile. Mi-am luat un telefon Asus Zoom ZX551ML 128gb și în jumătate de an mi-au ... (vezi toată discuția)