Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mandat de perchezitie locuinta prietena inculpat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mandat de perchezitie locuinta prietena inculpat

Buna ziua
Situatia e in felul urmator
x inculpat prins in flagrant arestat preventiv pentru furt calificat, suspectat pentru alte furturi anterioare
imi poate spune cineva, daca exista posibilitatea sa se intocmeasca un mandat de perchezitie pentru locuinta prietenei inculpatului? ea nu locuieste si nu a locuit niciodata cu inculpatul, dar a fost avertizata sa zic asa ca s-ar putea sa se intample ceva in sensul asta avand in vedere ca politia cauta nu stiu ce obiecte care ar constiui probe
nu au ce sa gaseasca desigur, chestia e ca domnisoara in cauza locuieste cu parintii , care desigur nu cunosc situatia, si ar fi neplacut, de aceea vrea sa stie daca asa ceva e posibil sau probabil
stiu ca nimeni nu poate da un raspuns cert, dar o parere despre posibilitatea unei asemenea chestiuni este bine venita
va multumesc si imi cer scuze pentru limbajul haotic, nu dispun de mult timp pentru a posta
O zi buna.
In mod normal se efectueaza perchezitia la domiciliul persoanei in privinta careia exista probe ca detine lucruri ce au legatura cu fapta savarsita sau obiecte care sunt interzise de lege. Daca insa exista date , informatii cum ca si prietena acestuia ar fi complice sau ca ar ascunde lucruri ce au legatura c u infractiunea, nu este exclus .
Asa este! Daca sunt informatii ca ar fi ascuns ceva, se poate. Urmarirea penala este inceputa asa ca...
Daca din cercetarile intreprinse organele de urmarire penale exista indicii cu privire la participarea in vreun fel sau altul a prietenei invinuitului la savarsirea faptei, altor fapte sau despre o eventuala infractiune/infractiuni de tainurire a bunurilor sustrase sau a altor bunuri se poate dispune emiterea unui mandat de perchezitie la domiciliul prietenei sale,in conditiile prevazute de lege
Perchezitia domiciliara se efectueaza numai daca a inceput urmarirea penala (dispusa in cazul de fata ) si numai cu respectand dispozitia imperativa a legii , privind emiterea unui mandat , emis de catre instanta de judecata.Aceasta se efectueaza in prezenta invinuitului / inculpatului , a rudelor , in cazul in care acesta nu e prezent , sau a unor vecini , ca martori asistenti care sa ateste legalitatea efectuarii acestui act procedural.