Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Doresc sa am calitatea de asigurat dar nu am venituri. ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Doresc sa am calitatea de asigurat dar nu am venituri. Cum pot plati asigurarea medicala din buzunar?

Buna ziua tuturor! Doresc sa am calitatea de asigurat dar nu am venituri. Am inteles ca pot plati asigurarea medicala publica din buzunar 1248 RON. Imi puteti oferi mai multe detalii va rog cu pasii pe care ii am de facut? Am pierdut ore in sir la biroul de informatii, dar am fost tratata pe graba si informatii aruncate neexplicate, mai pe scurt sa scape de mine rapid si nimic de ajutor.
Pentru a putea plăti CASS și a fi asigurate timp de 12 luni în sistemul sanitar public, persoanele fără venituri pot depune oricând declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice.
www.avocatnet.ro/articol_532...
In completare la raspunsul primit, in declarația unică pentru 2020 bifati la partea de asigurari de sanatate, ca platiti pentru 6 luni si veti fi asigurat intreg anul 2020. Calitatea de asigurat pentru 2020 incepe de la data depunerii declaratiei unice pentru 2020.