Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratie rectificativa pt un an anterior
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratie rectificativa pt un an anterior

Buna ziua,
Daca am descoperit acum ca am completat gresit cheltuielile in declaratia unica cu veniturile realizate in anul 2020 se mai poate depune declaratie rectificativa chiar daca au fost achitate taxele aferente? (Doar impozitul in cazul asta, de contributii nu era cazul pt ca nu depaseam plafonul minim.)
Multumesc
Da. Depuneți rectificativa și dacă se constata ca ați platit mai mult, cereți ulterior compensarea din acea suma plătită pentru plăti pe care trebuie sa le faceți în prezent.
Mulțumesc f mult! Din păcate am plătit mai puțin. E suficient să virez acum diferența cu specificatia "rectificare" sau se aplică ceva penalizări?
Da. Vor fi penalitati. Pentru început depuneți rectificativa, plătiți difetenta la ei la trezorerie și eventualele penalitati vi se vor comunica prin decizie de impunere.
Dacă e vorba de un pfa, ceva, sa aveți trecute aceste modificați și în registrul de evidenta fiscala al acelui an.
george-neagu, moderator