Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general legea 19/2020 zile libere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

legea 19/2020 zile libere

Buna ziua! Va rog sa-mi explicati care va fi calculul pt aceste zile libere art.3 din legea 19/2020.
Indemnizația pentru fiecare zi liberă se plătește din capitolul aferent cheltuielilor de personal din bugetul de venituri și cheltuieli al angajatorului și este în cuantum de 75% din salariul corespunzător unei zile lucrătoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a 75% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.

Astfel, de exemplu:
luna martie : 22 zile lucratoare
salariul : 4400 lei brut

4400 lei : 22 zile = 200 lei/zi lucratoare

75% x 200 lei/zi lucratoare = 150 lei.