Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce elemente de salariu / plată pentru un părinte va ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce elemente de salariu / plată pentru un părinte va primi ?

Bună seara !

În Legea 19 /2019 pentru zile libere pentru părinți - se spune că :
Art. 1 (4) Persoanele prevăzute la alin. (2) au dreptul la zile libere plătite pe toată perioada în care autoritățile competente decid închiderea respectivelor unități de învățământ.

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns :
-ce înseamnă:
zile libere plătite ?
și că se plătește 75% din salariul mediu brut pe țară ?

Acel părinte care va sta acasă cu copilul cât școala este închisă - ce salariu va primi ?

Vă primi și indemnizația de hrana,?
Va primi și sporul pentru condiții periculoase sau vătămătoare ?
Răspunsul este tot în dispoziția legală citată. Urmează sa primiți 75% din salariul dumneavoastră, calculat pe zi, și nu mai mult de aproximativ 4000 lei. În ceea ce privește celeritate sume, nu cred ca urmează a fi acordat/luate în calcul.
Părintele care va sta acasă cu copilul cât școala este închisă - ce salariu va primi ?

Indemnizația pentru fiecare zi liberă se plătește din capitolul aferent cheltuielilor de personal din bugetul de venituri și cheltuieli al angajatorului și este în cuantum de 75% din salariul corespunzător unei zile lucrătoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a 75% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.

Astfel, de exemplu:
luna martie : 22 zile lucratoare
salariul : 4400 lei brut

4400 lei : 22 zile = 200 lei/zi lucratoare

75% x 200 lei/zi lucratoare = 150 lei/zi
Acest lucru înseamnă că la salariul brut care se va lua în considerare
la calcularea celor 75%
se vor lua în calcul /se vor include
și indemnizația de hrană ? și sporul pentru condiții vătămătoare ?

Colegul contabil șef spune că
- indemnizația de hrană - nu se acordă în situația de față,
pentru că aceasta se acordă doar pentru zilele lucrate,
ori în cazul de față părintele care stă acasă cu copilul sub 12 ani nu lucrează,
- sporul pentru condiții vătămătoare - se va lua în calcul
pentru că este un spor cu caracter permanent.
oanaportar, utilizator
Atentie ca acestea se acorda pentru muncă efectivă...
Acum am înțeles.
Vă mulțumim foarte mult !