Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Concediu de odihna coronavirus
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Concediu de odihna coronavirus

Angajatorul te poate obliga sa ti iei zile de concediu din concediul de odihna cuvenit anual pentru a sta acasa datorita coronavirusului ?
Nu! Poate să vă trimită în șomaj tehnic (o să vi se plătească 75%). Urmează să se dea și un act normaitv în acest sens, altul decât cel privitor la dreptul unuia dintre părinți de a sta în concediu pe durata vacanței impusă prin lege copiilor (pentru părinții ai căror copii au până la 12 ani).
Sau poate reduce personalul...si prin aceasta metoda, de a sta in concediu, incearca sa nu va afecteze locul de munca...
Incercati sa ajungeti la o intelegere, cel putin in perioada asta...