avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Dispunere desfiintare poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Dispunere desfiintare poprire

Buna ziua,
Astazi am primit hotararea judecatoareasca in care" se dispune desfiintarea popririi pana la suma concurenta de 40.000" as dorii sa stiu cum pot proceda acum si cum sa interpretez aceasta hotarare.

Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: jurist2020 , utilizator 12:09, 18 Martie 2020
Că nu mai datorați nicio sumă, că va înceta executarea silită (probabil ați făcut o contestație la executarea silită și vi s-a admis).
Buna ziua, da, am facut contestatia, si se pare ca a functionat. Multumesc mult pentru raspuns

jurist2020 a scris:

Că nu mai datorați nicio sumă, că va înceta executarea silită (probabil ați făcut o contestație la executarea silită și vi s-a admis).


Si acum o sa platesc incontinuare la dansii sau cum pot proceda?
jurist2020 a scris:

Că nu mai datorați nicio sumă, că va înceta executarea silită (probabil ați făcut o contestație la executarea silită și vi s-a admis).

Nu mai platiti nimic. Ati castigat contestatia la executare. Sentinta a ramas definitiva? Daca da, nu mai aveti nimic de plata. Eventual de recuperat daca v-au poprit bani in aceasta perioada. (puteti formula intoarcerea executarii silite). Totodata, daca ati avut onorariu avocatial si acesta se recupereaza de partea cazuta in pretentii.
În situația asta puteți solicita instanței de judecată ”întoarcerea executării silite”, adică ”creditorul” să vă restituie sumele încasate, onorariul executorului și alte cheltuieli de executate silită, cheltuieli de judecată - onorariu avocat, taxe de timbru etc.

Gabigabi67 a scris:


Si acum o sa platesc incontinuare la dansii sau cum pot proceda?
jurist2020 a scris:

Că nu mai datorați nicio sumă, că va înceta executarea silită (probabil ați făcut o contestație la executarea silită și vi s-a admis).



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire validata- cheltuieli judecata begonia begonia Buna dimineata! Se admite cererea de validare a popririi iar tertul poprit este obligat la plata sumei datorate de debitor creditorului si cheltuieli de ... (vezi toată discuția)
Dilema onorariu avocat-contestatie la executare si intoarcerea executarii silite stelistu6 stelistu6 buna ziua, am depus acum 2 ani o contestatie la executare pentru un debit de 7000 ron care mi-a fost admisa ,onorariul solicitat de avocat pentru contestatie ... (vezi toată discuția)
Buna ziua.instanta a anulat executarea silită considerand-o ... Drujescu Drujescu Buna ziua.Instanta a ANULAT executarea silită considerand-o abuzivă.De la cine recuperez onorariul executorului,de la el sau de la banca care la angajat sa ... (vezi toată discuția)