Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Depunere declaratie beneficiari reali
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Depunere declaratie beneficiari reali

Buna ziua,

Depunerea declaratiei de beneficiari reali se poate depune online sau se poate trimite prin Posta?

Multumesc,

Mihai
george-neagu, moderator
Declaratia de beneficiar real se poate depune online la ORC doar daca este autentificata la notar. Altfel, se depune la ghiseul ORC, sub semnatura privata...cand se va deschide lucrul cu publicul.
Deocamdata, s-a prelungit termenul de depunere al declaratiei de beneficar real:

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 29/2020 prevede urmatoarele modificari referitoare la Declaratia privind beneficiarii reali:
Art. XI. -
(1) Termenul de depunere a declaratiei privind beneficiarul real, prevazut de art. 56 alin. (4) si 62 alin. (1) din Legea nr. 129/2019 pentru prevenirea si combaterea spalarii banilor si finantarii terorismului, precum si pentru modificarea si completarea unor acte normative, se prelungeste cu 3 luni de la data incetarii starii de urgenta instituite prin Decretul nr. 195/2020 privind instituirea starii de urgenta pe teritoriul Romaniei, iar pe durata starii de urgenta se suspenda depunerea acestei declaratii.

Si, la acest moment, starea de urgenta a fost prelungita prin decret 240/2020 pana la 14/05/2020 inclusiv.