Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 189/2000
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 189/2000

Buna ziua,as dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
tatal meu a fost beneficiar al legii 189/2000 pana anul trecut in noiembrie cand a incetat din viata.A.F.D.P.R. Ploiesti au transmis mamei mele in calitate de urmas ca beneficiaza de toate drepturile legii mentionate..Am depus documentele necesare la casa de pensi Prahova de unde am primit decizia ca mama in calitate de urmas este beneficiar al legii.Acum intervine problema am fost laS.P.F.L. Ploiesti sa o introduca pe mama in baza de date cu scutirea de impozit,fara explicatii au spua ca nu mai beneficiaza de scutire ca urmas.Va rog sa-mi explicati baza legala,deoarece la Telekom am rezolvat, la cimitir am rezolvat,de la casa de pensii i sau acordat drepturile banesti dar la impozit NU.Va multumesc.
Scutirea opereaza in baza art 456 al 1 lit S din Legea 227/2015 (Codul Fiscal):]
(Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:)
s) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 1 și 5 din Decretul-lege nr. 118/1990, republicat, cu modificările și completările ulterioare, și a persoanelor fizice prevăzute la art. 1 din Ordonanţa Guvernului nr. 105/1999, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 189/2000, cu modificările și completările ulterioare; scutirea rămâne valabilă și în cazul transferului proprietăţii către copiii acestor categorii de beneficiari;

Mama dvs se incadreaza intr-una din aceste categorii?

Eu cu mama am dezbatut succesiunea,mama a renuntat la 25% din partea ei si suntem propreitari cu 50 si 50%.dar pe partea mamei trebuie aplicata legea dar cei de la S.P.F.L. Ploiesti spun ca este sub incidenta noului cod fiscal..Va rog sa-mi da-ti articole de lege si legea pentru ca ne plimba de cocolo cocolo si mama are 83 de ani.Vin cu intrebarea cat va mai beneficia de aceste drepturi,dar statul roman ii neglizeaza.

Cititi, din nou, raspunsul meu de mai sus.
In toate situatiile expuse de dumneavoastra dar ca urmas.Va rog cum combat S.P.F.L.Ploiesti in ceeace priveste scutirea de impozit.Va multumesc.
IsopeascuDaniel, utilizator