avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 189/2000
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 189/2000

Buna ziua,as dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
tatal meu a fost beneficiar al legii 189/2000 pana anul trecut in noiembrie cand a incetat din viata.A.F.D.P.R. Ploiesti au transmis mamei mele in calitate de urmas ca beneficiaza de toate drepturile legii mentionate..Am depus documentele necesare la casa de pensi Prahova de unde am primit decizia ca mama in calitate de urmas este beneficiar al legii.Acum intervine problema am fost laS.P.F.L. Ploiesti sa o introduca pe mama in baza de date cu scutirea de impozit,fara explicatii au spua ca nu mai beneficiaza de scutire ca urmas.Va rog sa-mi explicati baza legala,deoarece la Telekom am rezolvat, la cimitir am rezolvat,de la casa de pensii i sau acordat drepturile banesti dar la impozit NU.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: IsopeascuDaniel , utilizator 17:41, 17 Martie 2020
Scutirea opereaza in baza art 456 al 1 lit S din Legea 227/2015 (Codul Fiscal):]
(Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:)
s) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 1 și 5 din Decretul-lege nr. 118/1990, republicat, cu modificările și completările ulterioare, și a persoanelor fizice prevăzute la art. 1 din Ordonanţa Guvernului nr. 105/1999, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 189/2000, cu modificările și completările ulterioare; scutirea rămâne valabilă și în cazul transferului proprietăţii către copiii acestor categorii de beneficiari;

Mama dvs se incadreaza intr-una din aceste categorii?

Eu cu mama am dezbatut succesiunea,mama a renuntat la 25% din partea ei si suntem propreitari cu 50 si 50%.dar pe partea mamei trebuie aplicata legea dar cei de la S.P.F.L. Ploiesti spun ca este sub incidenta noului cod fiscal..Va rog sa-mi da-ti articole de lege si legea pentru ca ne plimba de cocolo cocolo si mama are 83 de ani.Vin cu intrebarea cat va mai beneficia de aceste drepturi,dar statul roman ii neglizeaza.





Cititi, din nou, raspunsul meu de mai sus.
In toate situatiile expuse de dumneavoastra dar ca urmas.Va rog cum combat S.P.F.L.Ploiesti in ceeace priveste scutirea de impozit.Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 17 Martie 2020
IsopeascuDaniel, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt scutiti beneficiarii legii 189/2000 de impozitele locale? codrean_a codrean_a Buna ziua, V-as ruga sa-mi indicati daca in baza Legii 227/2015 privind noul Cod Fiscal persoanele incadrate la Legea 189/2000 beneficiaza in continuare de ... (vezi toată discuția)
Urmasii d-l 118/1990 si lg 189/2000 sunt scutite de impozit selicutza selicutza Urmasii Decretului - Lege nr. 118/1990 si Legii nr. 189/2000 sunt scutiti de la plata imozitului pe cladiri si teren. Ma refer la sotii/sotiile beneficiarilor ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit persoane fizice legea nr.189/2000 boboeu boboeu Salutare ! Tatal meu beneficiaza de prevederile Legii nr.189 / 2000. Conform codului fiscal aceste persoane sunt scutite- nu datoreaza impozit pe cladiri ... (vezi toată discuția)