Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Căldură pausal
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Căldură pausal

Bună ziua! Cum se calculează plata pentru căldură la un apartament ( pausal)? Admistratorul spune că în funcție de materialul din care este făcut caloriferul. Astfel cei cu 3 camere ajung sa plătească mai puțin decât cei cu 2 camere. Ceea ce nu mi se pare normal.
Pentru calcul caldura in sistem pausal,este necesar un inventar al instalatiei facut si impartit factura in cele 3 categorii de consumatori:
- spatii comune;
- tevi verticale in apartament;
- calorifere.
Dupa ce scad primele doua din factura (pe care le impart pe cota-parte indiviza aproape tuturor proprietarilor), restul - pe calorifere - il impart conform cu SET-ul inventariat,
Proprietarii apartamentelor fara sisteme contorizare individuala vor plati contravaloarea facturii de energie termică în baza calculului efectuat de catre responsabilul calculului consumului ,avand in vedere
- dupa suprafata echivalenta termic a corpurilor de incalzire din spatiul necontorizat, iar, in cazul in care nu se pot preleva informatii despre corpurile de incalzire, dupa suprafata utila ramasa incalzita, multiplicata cu un factor de majorare ;
- dupa suprafaţa echivalenta termic a coloanele de transport agent termic ce traverseaza proprietatile individuale si unitatile de pe repartitorul comun, conform Normei tehnice aprobate prin Ord.nr 343/2010.;
- după suprafaţa echivalentă termic a coloanelor de incalzire ce traverseaza apartamentul daca aceste coloane sunt folosite pentru încalzire ( suplinesc caloriferele ),
- un apartament sau un spatiu cu alta destinatie se considera fara repartitoare de costuri in urmatoarele cazuri :
- cand nu sunt montate repartitoare;
- cand proprietarul renunta la repartitoarele de costuri
- cand se constata violarea sigiliilor aplicate repartitoarelor sau robinetilor, modificarea/
inlocuirea corpului de incalzire fara stiinta prestatorului, modificarea pozitiei de montare a repartitorului sau orice alte actiuni care denatureaza corectitudinea datelor inregistrate de repartitor;
- dupa implinirea a trei luni in care proprietarul nu permite accesul pentru citire/
verificare;

- cand proprietarul refuza inlocuirea unui repartitor defect sau cu erori mai mare decat valorile admise de producator;
Consumul aferent fiecarui apartament sau spaţiu cu alta destinaţie, alimentat din reţeaua interna de distribuţie aagentului termic, care sunt considerate ca fiind fara repartitoare de costuri conform art. 5 alin. (3), se determina proporţional cu suprafaţa echivalenta termic a corpurilor de încălzire din spaţiul fără repartitoare sau, în lipsa acesteia, cu suprafaţa utilă a apartamentului, recalculat cu un coefficient de majorare.
Unitatile de consum alocate se corecteaza cu factorii de evaluare globala si de amplasare.(art 17 (1) din Norma tehnica aprobata prin Ord.343/2010 A.N.R.S.C.
Avand în vedere ca spatiile ce nu sunt contorizate nu pot face economie cu ajutorul robinetului termostatat vor plati cu 10% mai mult (apartamente), respectiv 30% mai mult (spatii cu alta destinatie) mai mult decât raportul maxim de unităţi / metru pătrat suprafata echivalenta termic, a unui apartament contorizat cu repartitoare de cost si corectat cu factorul de conversie ;
Daca prestatorul nu poate face dovada ca inventarierea corpurilor de incalzire nu se datoreaza culpei sale, numarul de unitati de consum aferente fiecarui apartament sau spatiu cu alta destinatie va fi majorat cu un coeficient de corectie in valoare de 1.35 pentru apartamente si respectiv 3 pentru spatii cu alta destinatie, conform art.17(2c)) din Norma tehnica aprobata prin Ordinul 343/2010 A.N.R.S.C.
Daca într-un apartament necontorizat s-au produs modificări asupra corpurilor de încalzire - tip, numar de elementi şi altele asemenea - fata de situaţia iniţiala prevazuta în proiectul imobilului, se va recalcula suprafata utila care se ia în considerare la repartizarea cheltuielilor pentru încalzire utilizand factorul de recalculare precizat in art.3(17) din Norma tehnica A.N.R.S.C.