Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... De ce scade puterea de cumparare a leului fata de euro ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

De ce scade puterea de cumparare a leului fata de euro din moment ce tarile cu moneda euro au probleme mai grave decat Romania?

Aceasta este intrebarea mea.

In acest moment noi stam mai bine decat tarile din vestul Europei si nu vad logica.
Ar fi trebuit ca in mod logic sa creasca puterea de cumparare a leului fata de euro si dolar.

Asa cum bine stiti, astazi, euro a atins un maxim istoric...
Euro ar trebui sa fie de fapt in cadere si daca se depreciaza leul tot la fel ar trebui sa se intample si cu moneda euro.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Aceeași întrebare mi-o pun și eu, mai ales că am două chirii în euro!
Eu nu am probleme economice dar inteleg ca Romania se poate lasa economic.
Este absurd sa se deprecieze leul cand euro e praf...
Si bursele sunt praf...si nu sunt in lei...

Depinde daca guvernul va face fata.
In ultimii 30 de.ani guvernele nu au avut aptitudinea de a se descurca.

Poate ca acum vor reusi...
Asa ar parea...daca ne uitam la ultimele 24 de ore.
Nu vreau sa ma uit la mai mult.de.24 de ore...in urma...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Probleme economice nu am nici eu, insă evident că nu-mi convine să crească euro când plătesc două chirii ultracentral în euro.

Leul a scăzut din cauza deficitului bugetar și a deficitului de cont curent, probabil...
Trebuie ca Romania sa produca urgent la nivel intern.
Autoritatile sunt luate prin surprindere cand ninge iarna...
Cred ca ar trebui facute schimbari majore...

Atata timp cat nu se produce mai nimic va fi un dezastru...
Preturile au crescut aiurea la unele produse fara logica si fara legatura cu euro.