Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ghena focar de infecție
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ghena focar de infecție

Cu respect,
Expun caz
Am reclamat o ghena infecta de 4ani Nimic, O ghena interioara de bloc cu tubulatura veche și infecta, un focar de infecție cu miros, gândaci, fără reparații de ani și neîngrijita?!! Întrebarea mea e cine o închide??!!! NU vor toți sa scape de ea.. (unii chiar sunt inconștienți de mizeria care i pândește sub ei. Cine poate sa facă ceva?! acel tabel nominal care e în zadar, dacă nu toți își dau semnăturile pt a fi inchisa(desființată)u ajuta la nimic! Dacă se pune unu, doi cioata. Politia poate sa intervină daca aceasta periclitează viata unor locatari?!!!!.. Ex. miroase urat, gândaci, rozătoare. Exista dovezi. SA NU UITAM CA, ROZĂTOARELE SUNT PURTĂTOARE DE CORONAVIRUSI,.. Așadar e focar de infecție, lucru care se pune în pericol viata celor mai afectați de aceasta camera de la parterul blocului. Menționez ca exista alta ghena în afara blocului, amenajata corespunzator, Atat timp cât se menține un focar, aceasta ghena de interior cu tubulatura veche și împuțită, rupta și vai dea nu mai e conform normelor și trebuie ÎNCHISĂ?! DE CE E LEGEA AMBIGUA??! DE CE SA NU SE ÎNCHIDĂ, poate 2, 6, 9 dintre locatari vor sa stea cu ea împuțită asa, și nu semnează, adică nu sunt de acord, asta înseamnă că din cauza la câteva semnături care nu se dau (din rea-credință, din prostie, și inconștiență ca e focarul sub ei) sa se zadarniceasca Închidere acesteia??! În astfel de situații cine poate lua masuri de închidere doar DSP? Garda de mediu sau se trăiește asa în continuare, cu miros de gunoi pe scara de bloc cu gândaci,doar pt ca unii nu sunt de acord sau nu se implica, nu înțeleg situația grava data. Legea spune ca treb găsit soluții pt fiecare locatar sa convietuiasca normal.. Nu unii cu aer curat, și alții cu gunoiul la geam. Nu e corect, deci ce e de făcut. Situații sunt mii în tara, grave.. Și se lovesc de aceleași probleme, (nu vor toți, c asa e la noi pe la unii, și parca din egoism și lene nu ies afara sa și ducă gunoiul, nu sunt conștienți ca și sub ei e mizerie, nu doar la parter sau et1, scara e a tuturor și trebuie sa respire toți aer curat... Am expus o problema parca fără sfârșit, pe cine întreb spune doar de acele semnături 50+1 a locatarilor, dar ce e de făcut când nu se poate cu aceste semnături și situația devine grava, de nesuportat. Sunt care arunca și n jur, tocmai datorita faptului ca e urat și asa e romanul needucat, unde vede gunoi mai pune și el peste... Deci ajung la concluzia ca tot un control.. trebuie sa rezolve problema...și decisa situația. De reparatii nu poate fi vorba 1. nu se va face în veci, pt ca a fost și am propus. 2.mereu va fi la fel, și fiind în spațiu la vedere, arata groaznic 3. la noi nu se respecta curățenia, (dovada aruncarea gunoiul aiurea,neconform legii, chiar și sticle, borcane, cartoane, seringi, deci deșeuri periculoase, care sunt interzise prin lege, nu mai spun de alte mizerii) Deci sg soluție e eliminarea problemei..., nici amenda n ar fi o soluție, ca n ai sa plătești amenda la nesfârșit, ci TB închisă, ÎNCHISĂ, LACĂT PE USA! CU INTERZISUL ARUNCĂRII PE TUBULATURA ȘI DUS GUNOIUL LA GHENA EXTERIOARA AMENAJATA CORESPUNZATOR, astfel nu mai sunt necazuri! Mai sunt blocuri de 8-10 etaje fără ghene le astea și bravo lor. Dar cine sa nteleaga, te lovești de oameni care nu le pasa si M zbat sg sa nteleaga toată lumea ca e boală sigura sa trăiești cu ghena sub bloc.... Va rog un sfat ce soluții ar mai fi pentru închiderea acestei ghene int.
Va ajuta o plangere la DSP dar in conditiile actuale...
Aveti asociatie de proprietari?
Responsabilitatea este a asociatiei de proprietari. Depuneti la asociatie o solicitare si cereti punerea in discutia adunarii generale desfiintarea respectivei ghene sau igienizarea si obligatia respectarii normelor sanitare si sanitar-veterinare.
Puteti sesiza DJSP si DJSV in scris cu nr. de inregistrare/ data. Posibil sa vina inspectorii si sa amendeze asociatia de proprietari, deci toti proprietarii vor plati amenda.
In conditiile in care nu se pune in discutie solicitarea dvs., amenda poate fi platita de presedinte si/ sau administrator.
1-Ghena este parte comuna
Legiuitorul a impus obligatia proprietarului sa nu schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
Acordul asociatiei de proprietari se dispune de catre adunarea generala unde hotararile se voteaza cu majoritate de participanti
2-Politia nu se implica in solutionarea de astfel de spete
Sesizati oficial autoritatea de sanatate publica si garda de mediu
3-Asociatia de proprietari nu are presedinte de asociatie?
Exista dispozitii concrete care obliga asociatiile de proprietari ca periodic sa execute deratizare si dezinsectie