Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Întrebare CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Întrebare CCC

Buna ziua,

Am 2 joburi ( unul de 8 ore unul de 4 ore) și vreau să îmi deschid și un PFA cu impozitarea veniturilor cu 10%.
La intrarea in CCC, la stabilirea CCC se iau în calcul toate veniturile de la cele 2 job-uri + PFA?
Pe PFA pot lua concediul medical? Sau în timp ce sunt in concediu medical pot înregistra venituri pe PFA?

Va mulțumesc!
La stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru CCC vi se iau în calcul toate veniturile realizate la cele 2 job-uri + PFA.

Pe PFA puteti beneficia de concediul medical numai daca ati platit contribuția pentru asigurarea pentru concedii și indemnizații în cota de 1%, aplicată asupra venitului lunar ales înscris în contractul de asigurare.