avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Întrebare CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Întrebare CCC

Buna ziua,

Am 2 joburi ( unul de 8 ore unul de 4 ore) și vreau să îmi deschid și un PFA cu impozitarea veniturilor cu 10%.
La intrarea in CCC, la stabilirea CCC se iau în calcul toate veniturile de la cele 2 job-uri + PFA?
Pe PFA pot lua concediul medical? Sau în timp ce sunt in concediu medical pot înregistra venituri pe PFA?

Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:39, 20 Martie 2020
La stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru CCC vi se iau în calcul toate veniturile realizate la cele 2 job-uri + PFA.

Pe PFA puteti beneficia de concediul medical numai daca ati platit contribuția pentru asigurarea pentru concedii și indemnizații în cota de 1%, aplicată asupra venitului lunar ales înscris în contractul de asigurare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu prenatal si postnatal zbaiceanu zbaiceanu Buna ziua Va rog sa ma ajutati sa-mi clarific urmatoarele probleme: - O viitoare mamica care va naste la sf lunii aprilie 2013 lucreaza in prezent cu carte ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca mamica are doua joburi la cei 85% din venitul net se cumuleaza salariile de pe ambele joburi ? Cand intra in prenatal - ... (vezi toată discuția)
Pfa concediu prenatal si postnatal roxete roxete Buna seara! Am un pfa si e singura mea sursa de venit. Sunt insarcinata si ar trebui sa intru in perioada concediului prenatal dupa care in cel postnatal. ... (vezi toată discuția)