Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Desființare drum invecinat
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Desființare drum invecinat

Buna ziua. În spatele casei mele , intre mine si vecinul,exista un drum de exploatare. Într.o buna zi , primăria a desființat acel drum și l-a licitat în favoarea nepotului primarului. Noi, vecinii nu am fost înștiințați nici despre desființare, nici de licitație. Am aflat abia după câteva luni despre aceasta nelegiuire. Mai avem vreo șansă pe cale juridica să se revină la vechea situație sau se împartă intre noi ? Mulțumesc mult !
Solicitati documentele in baza caruia acel drum de exploatare a fost trecut in domeniul public al comunei. Atentie majoritatea drumurilor de exploatare au luat fiinta pt. ca proprietarii au lasat portiune din terenul lor. Primaria trebuie sa dovedeasca titlul de proprietate pe acel teren din care este alcatuit drumul. Recent am vazut cateva Hotarari intocmite in numele Consiliului Local, prin care efectiv nationalizeaza proprietati private, adica sunt abuzive si nelegale.